Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2987
referer -
uri - /aktualnosci/2987-kofeina-moze-uchronic-kobiety-w-starszymi-wieku-przed-demencja
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kofeina może uchronić kobiety w starszym wieku przed demencją

Utworzono: piątek, 07, październik 2016 10:39

kawaNajnowsze badania dowodzą, że kobiety, które piją więcej niż trzy filiżanki kawy dziennie są mniej narażone na wystąpienie demencji. Podobny efekt można uzyskać pijąc codziennie pięć kubków czarnej herbaty.

Potencjalne korzyści dla zdrowia mózgu płynące z picia kawy wykazały już poprzednie badania, które pokazały, że kofeina chroni myszy przed rozwojem choroby Alzheimera czy też innych form zaburzeń poznawczych. Jednak jak dotąd nie było wiele wiadomo o działaniu neuroprotekcyjnym u ludzi.

Opisując swoje badania w czasopiśmie Journals of Gerontology Series A, autorzy wyjaśnili, że przebadali prawie 6500 kobiet po menopauzie, które ukończyły 65. rok życia. Kobiety wypełniały kwestionariusze dotyczące dziennego spożycia napojów zawierających kofeinę.

Na podstawie odpowiedzi udzielonych przez badane kobiety, naukowcy wyodrębnili dwie grupy: tę, w której spożywano ponad przeciętną ilość kofeiny – tutaj średnia wyniosła 261 mg, a także grupę, w której spożycie kofeiny było poniżej normy. W tej drugie grupie średnie spożycie kofeiny wynosiło 64 mg dziennie.

W ciągu kolejnej dekady u 388 spośród przebadanych kobiet stwierdzono prawdopodobieństwo demencji. Większość tych osób, to kobiety z grupy spożywającej niewielką ilość kofeiny. Kobiety z grupy przyjmującej więcej kofeiny niż przeciętna ilość były o 36% mniej narażone na chorobę.

Póki co naukowcy nie są pewni dlaczego tak się dzieje, ale sugerują, że wyjaśnieniem może być sposób, w jaki kofeina blokuje receptory adenozynowe. Adenozyna bierze udział w regulowaniu różnych procesów w organizmie, m.in. snu, lęku, pamięci czy zdolności poznawczych. Naukowcy twierdzą, że kolejne badania będą miały na celu wykazanie powiązań pomiędzy kofeiną, adenozyną i demencją.

źródło: www.iflscience.com

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!