Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2983
referer -
uri - /aktualnosci/2983-domowe-napoje-na-bazie-wody-mineralnej-dla-aktywnych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Domowe napoje na bazie wody mineralnej dla aktywnych

Utworzono: środa, 05, październik 2016 14:19

woda z cytrynąNapoje dla osób aktywnych sportowo można dostać niemal w każdym sklepie spożywczym. Co jednak zrobić, jeśli nie będziemy mieli ich pod ręką? Wówczas można przygotować domowy napój na bazie wody mineralnej, który skutecznie wzmocni organizm, pomoże w regeneracji i uzupełni utracone składniki.

W czasie intensywnych treningów, zwłaszcza podczas upałów, możemy stracić nawet do kilku litrów potu. Wraz z potem organizm traci nie tylko wodę, ale również ważne dla zdrowia witaminy, węglowodany oraz elektrolity, takie jak sód i potas. To może prowadzić do odwodnienia organizmu i obniżyć zdolność do wysiłku. Co więcej może nawet zagrażać zdrowiu. Jak uzupełnić te niedobory? Kluczowym zadaniem jest odpowiednie uzupełnienie płynów w trakcie i po wysiłku. Najczęściej sięgamy po wodę, która reguluje poziom energii, temperaturę ciała, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie narządów wewnętrznych i samopoczucie.

Czasami sama woda nie wystarczy. Co wtedy?

Popularnym napojem zalecanym do gaszenia pragnienia podczas intensywnego wysiłku fizycznego są izotoniki. Praktycznie wszyscy zawodowi sportowcy używają je w codziennym reżimie treningowym. Są one powszechnie stosowane przez biegaczy, zwłaszcza tych długodystansowych, jak i przez osoby amatorsko uprawiające sport.

Rolą takich napojów jest dostarczenie organizmowi wody i składników mineralnych. Dzięki temu, że ich osmolalność jest zbliżona do osmolalności płynów ustrojowych człowieka, nawadnianie organizmu jest efektywne. Co to oznacza? Są łatwo przyswajalne, ponieważ stężenie rozpuszczalnych w nich cząstek jest zbliżone do tego, które występuje we krwi człowieka.

Na rynku jest sporo napojów izotonicznych. Co znajdziemy w ich składzie? Skład powinien opierać się przede wszystkim na wodzie, węglowodanach (jako źródle energii), sodzie oraz zdefiniowanej i opisanej na etykiecie osmolalności. Nie zawsze jednak mamy pod ręką tego typu napój. Wówczas możemy pokusić się o przygotowanie go samodzielnie.

Zrób to sam

Domowy napój dla osób aktywnych sportowo jest prosty w przygotowaniu – zrobisz go z produktów łatwo dostępnych w każdym sklepie. Sam też decydujesz o kompozycji smaków i o składzie. Wystarczy kilka ruchów shakerem i napój gotowy.

Co zmieszać, żeby uzyskać taki napój?

Wystarczy zmieszać trzy składniki: wodę, sól i glukozę

Zacznijmy od wody, która jest podstawowym składnikiem napojów dla osób sportowo aktywnych. Jej niedobór powoduje odwodnienie organizmu, spadek wydolności, a nawet poważne konsekwencje zdrowotne. Już nieduże ubytki wody z organizmu źle wpływają na naszą wydolność. Wystarczy 2 procentowy ubytek wody z organizmu, by w znacznym stopniu spadła nasza wydolności fizyczna i umysłowa.

Jaką wodę wybrać? Najbezpieczniejsze do zaspokajania pragnienia są wody niskozmineralizowane, takie jak Kropla Beskidu. Zawierają one najczęściej od ok. 200-500 mg/l rozpuszczonych składników mineralnych. Można je pić w dużych ilościach, a ponieważ nie są źródłem kalorii, mogą stanowić element diety odchudzającej każdego człowieka. Woda ta, będzie też idealną bazą do domowej wersji izotonika.

Kolejnym, ważnym składnikiem tego rodzaju napojów jest sód. Dlaczego? Sód znajduje się w traconym pocie w największych ilościach spośród wszystkich składników mineralnych. A jest ważny, dlatego, że umożliwia efektywne wchłanianie spożytej wody i odgrywa główną rolę w utrzymaniu równowagi elektrolitów. Tracąc sód w szybkim tempie możemy doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej, skurczów mięśniowych, osłabienia i obniżenia wydolności. Większe jego niedobory stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego napój należy wzbogacić o sód – dodając do niego chlorku sodu, czyli zwyklej kuchennej soli lub w wersji zdrowszej – soli himalajskiej, która jest także bogatym źródłem potasu, magnezu, żelaza i miedzi.

W napojach dla osób aktywnych istotne miejsce zajmuje też glukoza. Glukoza, to cukier niewymagający trawienia, dlatego błyskawicznie dostarcza paliwo do mięśni i układu nerwowego. Źródłem takiej szybkiej energii może być na przykład miód. By podkręcić dodatkowo smak można dodać sok owocowy lub napar ze smakowej herbaty.

Przejdźmy do konkretów, czyli do przepisów. Proponowane receptury najlepiej wypróbować w trakcie, lub po treningu, ale nie podczas ważnego startu, bowiem każdy inaczej reaguje na kompozycję smaków i skład przepisu.

Owocowe orzeźwienie

  • sok wyciśnięty z dwóch pomarańczy
  • sok z połówki cytryny
  • 800 ml wody (naturalnej wody mineralnej niegazowanej)
  • szczypta soli

Wszystkie składniki wymieszać razem i schłodzić w lodówce przez noc.

O smaku Mojito

  • 4-6 listki mięty
  • 330 ml wody (naturalnej wody mineralnej niegazowanej)
  • sok z limonki
  • szczypta soli
  • 150 ml dobrej jakości soku jabłkowego
  • łyżeczka cukru brązowego

Całość dobrze wymieszać, odstawić na noc.

Cytrynowo-imbirowy

  • 40 ml soku z cytryny
  • kawałek świeżego imbiru
  • 450 ml wody (naturalnej wody mineralnej niegazowanej)
  • 3 łyżeczki miodu

Przygotowanie: kawałek świeżego imbiru obrać ze skóry i pokroić na plasterki. Plasterki wrzucić do dzbanka i zalać wrzątkiem. Odstawić dzbanek na kilka minut, aby imbir zaparzył się w gorącej wodzie. Wyjąć plasterki imbiru, dolać chłodnej wody, wycisnąć sok z cytryny i dodać miodu. Odczekać aż napój wystygnie i wstawić do lodówki, by porządnie się schłodził.

Żurawinowy

  • 500 ml dobrej jakości soku z żurawiny
  • litr wody (naturalnej wody mineralnej niegazowanej)
  • ½ łyżeczki soli
  • 2 łyżeczki miodu
  • 1 gwiazdka anyżu – opcjonalnie

Wszystkie składniki wymieszać razem. W wersji z anyżem, gwiazdkę pozostawić w płynie na ok. godzinę. Po upływie tego czasu napój odcedzić, a napój schłodzić w lodówce.

Wersja egzotyczna

  • 400 ml wody mineralnej (naturalna woda średniozmineralizowana, niegazowana)
  • ½ łyżki oleju kokosowego
  • sok z połówki limonki
  • 1 łyżka soku z cytryny
  • dwa daktyle (bez pestek)
  • 1 i ½ łyżki soku z agawy
  • szczypta soli morskiej

Wszystkie składniki wrzucić do blendera i miksować, aż powstanie jednolita masa. Odstawić na noc do lodówki.

źródło: ulicaekologiczna.pl

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!