Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2922
referer -
uri - /aktualnosci/2922-rak-jelita-grubego
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Rak jelita grubego

Utworzono: środa, 13, lipiec 2016 14:25

rak jelita grubegoRak jelita grubego jest jednym z najczęstszych nowotworów złośliwych. Zarówno u kobiet jak i u mężczyzn znajduje się na 3 miejscu pod względem częstości zachorowania.

Według krajowego rejestru nowotworów prowadzonego prze Centrum Onkologii w 2010r (najświeższe dostępne dane) zachorowało na raka jelita grubego w Polsce 15568 osób (w tym 8613 mężczyzn i 6955 kobiet). Zmarło z powodu tego nowotworu w 2010r 10508 pacjentów (w tym 5796 mężczyzn i 4712 kobiet).

Najczęstszym typem nowotworu jelita grubego jest rak gruczołowy (adenocarcinoma). Dużo rzadziej mogą w jelicie grubym występować rakowiaki (guzy neuroendokrynne), nowotwory stromalne (GIST) i chłoniak.

Rak w odbytnicy i rak zlokalizowany w pozostałych odcinkach jelita grubego to ten sam nowotwór. Ze względu na specyfikę położenia odbytnicy i inne podejście do leczenia często nowotwory te omawiane są osobno.

Przyczyny

Rak jelita grubego najczęściej rozwija się w polipach jelita grubego. Jak w przypadku zdecydowanej większości nowotworów czynnikiem ryzyka jest wiek zdecydowana większość raków jelita rozwija się u ludzi powyżej 40 roku życia. Zwiększone ryzyko wystąpienie tego nowotworu występuje u pacjentów, u których w rodzinie występowały nowotwory jelita grubego. Zwiększone ryzyko raka jelita grubego występuje również u pacjentów z wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego, pacjentów, u których wcześniej leczono nowotwory macicy, piersi, jajnika.

Objawy

Najczęstszymi objawami raka jelita grubego jest krwawienie z odbytu (krew w stolcu, na stolcu) oraz zmiana w rytmie wypróżnień biegunki i zaparcia często naprzemiennie. Bóle brzucha i spadek masy ciała są objawami późnymi świadczącymi najczęściej o znacznym zaawansowaniu choroby.

Rozpoznanie

Najkorzystniejsze jest rozpoznanie raka jelita grubego w stadium bezobjawowym. Można to osiągnąć poprzez badanie endoskopowe jelita grubego. W Polsce obecnie wykonuje się bezpłatne badania przesiewowe (na które nie trzeba mieć skierowania) kolonoskopowe u pacjentów między 50 a 65 rokiem życia. U osób, u których w rodzinie przynajmniej jeden krewny pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) miał raka jelita grubego badanie takie wykonuje się w ramach badań przesiewowych od 40 do 49 roku życia. Informacje na temat badań przesiewowych a także miejsc gdzie takie badania można przeprowadzić można uzyskać na stronie http://pbp.org.pl/.

U pacjentów, u których w rodzinie wystąpił rak jelita grubego badanie kolonoskopowe powinno się wykonać po 40 roku życia.

W przypadku każdego pacjenta o wskazaniach do kolonoskopii indywidualnie decyduje lekarz w porozumieniu z pacjentem. Jeśli kolonoskopię zleca lekarz to również wykonywana jest ona bezpłatnie również u pacjentów w innych niż powyżej wymienione grupy wiekowe.

Nieodzowne jest badanie lekarskie. W zależności od wskazań lekarz może zlecić też inne badania w ramach diagnostyki tego nowotworu, takich jak badanie USG, tomografia komputerowa czy tez badanie poziomu antygenu CEA.

Leczenie

Leczenie operacyjne jest podstawą leczenia raka jelita grubego. Podejście do leczenia jest nieco inne w zależności od położenia nowotworu. W przypadku raka położonego w odbytnicy obecnie przeważa podejście, że najpierw należy guz naświetlić radioterapia przedoperacyjna, a operacje wykonuje się po wcześniejszej radioterapii. W przypadku pozostałych odcinków jelita grubego leczeniem z wyboru jest leczenie operacyjne. Ewentualne leczenie uzupełniające (chemioterapia, a w przypadku raka odbytnicy radioterapia i chemioterapia) jest stosowane po operacji w zależności od stopnia zaawansowania nowotworu.

Czy raka jelita grubego można uniknąć? Jest to jeden z nielicznych nowotworów złośliwych, którego wystąpieniu można zapobiec. Jeśli w kolonoskopii (zarówno wykonywanej w ramach badań przesiewowych jak i zleconej przez lekarza) wykryte zostaną polipy gruczołowe i te polipy zostaną usunięte to nie przekształca się w raka. Wydaje się, że wpływ na zmniejszenie ryzyka raka jelita grubego może mieć dieta niskotłuszczowa i bogata w błonnik oraz owoce i warzywa.

Nie czekaj!

Rak Jelita Polska jest programem przygotowanym we współpracy z autorytetami w leczeniu raka jelita grubego, na podstawie wieloletnich badań i doświadczeń. Program ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i zrozumienie nowotworu, jakim jest rak jelita grubego, a także pokazanie znaczenia wczesnego wykrywania w skutecznym leczeniu. Świadomość stanowi podstawę wiedzy, postaw i zachowań, które mogą pomóc chronić ludzi przed tą zbyt powszechną chorobą.

Akcja Rak Jelita Polska, prowadzona wraz z Polskim Klubem Koloproktologii, ma na celu zwiększenie świadomości i edukację na temat raka jelita grubego, zwiększenie poziomu badań przesiewowych w kierunku raka jelita grubego oraz lepszego dostępu do skutecznego leczenia. Kampania jest wielowątkowa, o zasięgu ogólnopolskim. Czas trwania kampanii - nieograniczony.

źródło: www.rakjelita.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!