Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2881
referer -
uri - /aktualnosci/2881-kawa-czy-herbata-my-juz-wiemy-co-szybciej-zabija
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kawa czy herbata? My już wiemy, co szybciej zabija!

Utworzono: poniedziałek, 13, czerwiec 2016 19:01

kawa i herbata thumbKawa czy herbata? To pytanie przewija się od lat i do tej pory nie udało się wypracować odpowiedzi, która nie wzbudzałaby kontrowersji i zadowalała wszystkich. Każdy z napojów ma zarówno swoich oddanych zwolenników, jak i przeciwników. Są też osoby stojące ponad podziałami i czerpiące przyjemność z obydwu napojów.

Problem nie jest nowy, zaprzątał nawet koronowane głowy. Kawę sprowadzono do Szwecji w 1674 r., ale dopiero w XVIII w. zaczęły jej używać na większą skalę zamożniejsze warstwy społeczeństwa. W połowie stulecia wydano królewski edykt skierowany przeciwko zgubnym skutkom picia zarówno herbaty, jak i kawy. Spożycie obydwu napojów obłożono wysokimi podatkami, a uchylanie się od ich regulowania skutkowało konfiskatą zastawy stołowej i naczyń. Jakby tego było mało, później oba napoje zostały zakazane, ale nie zatrzymało to ich rosnącej w społeczeństwie popularności.
Sprawę ostatecznie postanowił zakończyć Gustaw III, król szwedzki z dynastii Holstein-Gottorp, który sam przekonany o szkodliwości picia kawy i negatywnych tego skutkach dla zdrowia publicznego, zdecydował przeprowadzić eksperyment, który miał udowodnić słuszność monarszych poglądów. W tym celu dwóm braciom bliźniakom zamienił karę śmierci na dożywotnie więzienie. Odtąd jeden z braci do końca życia miał codziennie pić trzy dzbanki kawy, a drugi trzy dzbanki herbaty. Nad całym badaniem czuwać miało dwóch lekarzy, których zadaniem było na bieżąco informować monarchę i sporządzić sprawozdanie z całego eksperymentu.

Jak zakończyła się ta historia? Na pewno inaczej niż można by się tego spodziewać. Obaj lekarze zmarli jeszcze przed pierwszym ze swoich „pacjentów”, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych. Król Gustaw III, który podczas swego panowania próbował scentralizować władzę w swoich rękach i rządzić zgodnie z zasadami oświeconego absolutyzmu, padł ofiarą zamachu przygotowanego przez szwedzką arystokrację. Postrzelony w plecy podczas maskarady w operze sztokholmskiej 16 marca 1792 r., zmarł dwa tygodnie późnień w wyniku infekcji, która powstała po postrzale. A co z braćmi? Który z nich umarł pierwszy? „Więzień-herbaciarz” wcześniej zakończył odbywanie kary dożywotniego więzienia, ale i tak dożył 83-go roku życia, co w tamtej epoce było rzadko spotykane. Nie zanotowano, kiedy zmarł „więzień-kawosz”, ale eksperyment był już wtedy zakończony. Do dzisiaj Szwecja pozostaje jednym z krajów o największym spożyciu kawy.

źródło: www.wikipedia.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!