Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2881
referer -
uri - /aktualnosci/2881-kawa-czy-herbata-my-juz-wiemy-co-szybciej-zabija
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kawa czy herbata? My już wiemy, co szybciej zabija!

Utworzono: poniedziałek, 13, czerwiec 2016 19:01

kawa i herbata thumbKawa czy herbata? To pytanie przewija się od lat i do tej pory nie udało się wypracować odpowiedzi, która nie wzbudzałaby kontrowersji i zadowalała wszystkich. Każdy z napojów ma zarówno swoich oddanych zwolenników, jak i przeciwników. Są też osoby stojące ponad podziałami i czerpiące przyjemność z obydwu napojów.

Problem nie jest nowy, zaprzątał nawet koronowane głowy. Kawę sprowadzono do Szwecji w 1674 r., ale dopiero w XVIII w. zaczęły jej używać na większą skalę zamożniejsze warstwy społeczeństwa. W połowie stulecia wydano królewski edykt skierowany przeciwko zgubnym skutkom picia zarówno herbaty, jak i kawy. Spożycie obydwu napojów obłożono wysokimi podatkami, a uchylanie się od ich regulowania skutkowało konfiskatą zastawy stołowej i naczyń. Jakby tego było mało, później oba napoje zostały zakazane, ale nie zatrzymało to ich rosnącej w społeczeństwie popularności.
Sprawę ostatecznie postanowił zakończyć Gustaw III, król szwedzki z dynastii Holstein-Gottorp, który sam przekonany o szkodliwości picia kawy i negatywnych tego skutkach dla zdrowia publicznego, zdecydował przeprowadzić eksperyment, który miał udowodnić słuszność monarszych poglądów. W tym celu dwóm braciom bliźniakom zamienił karę śmierci na dożywotnie więzienie. Odtąd jeden z braci do końca życia miał codziennie pić trzy dzbanki kawy, a drugi trzy dzbanki herbaty. Nad całym badaniem czuwać miało dwóch lekarzy, których zadaniem było na bieżąco informować monarchę i sporządzić sprawozdanie z całego eksperymentu.

Jak zakończyła się ta historia? Na pewno inaczej niż można by się tego spodziewać. Obaj lekarze zmarli jeszcze przed pierwszym ze swoich „pacjentów”, prawdopodobnie z przyczyn naturalnych. Król Gustaw III, który podczas swego panowania próbował scentralizować władzę w swoich rękach i rządzić zgodnie z zasadami oświeconego absolutyzmu, padł ofiarą zamachu przygotowanego przez szwedzką arystokrację. Postrzelony w plecy podczas maskarady w operze sztokholmskiej 16 marca 1792 r., zmarł dwa tygodnie późnień w wyniku infekcji, która powstała po postrzale. A co z braćmi? Który z nich umarł pierwszy? „Więzień-herbaciarz” wcześniej zakończył odbywanie kary dożywotniego więzienia, ale i tak dożył 83-go roku życia, co w tamtej epoce było rzadko spotykane. Nie zanotowano, kiedy zmarł „więzień-kawosz”, ale eksperyment był już wtedy zakończony. Do dzisiaj Szwecja pozostaje jednym z krajów o największym spożyciu kawy.

źródło: www.wikipedia.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!