Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2880
referer -
uri - /aktualnosci/2880-o-potrzebie-aktywnoci-fizycznej-w-rodzinie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

o_potrzebie_aktywnosci_fizycznej_w_rodzinieUpowszechnianie kultury fizycznej, aby stała się stałym elementem codziennego życia, powinno uwzględniać szeroko rozumianą działalność wychowawczą, rozpoczynającą się już od dzieciństwa i trwająca przez całe życie. Jedną z głównych ról w tym procesie odgrywa rodzina. Rodzina jednak zbyt często próbuje zrzucić z siebie takie obowiązki na inne instytucje, przez co wielu rodziców gubi szansę na zaszczepienie dzieciom prawidłowych nawyków zdrowego, aktywnego spędzania wolnego czasu.

 

Współczesna rodzina powinna spełniać zadania związane z organizowaniem czasu wolnego dzieci i młodzieży oraz podnoszeniem poziomu kultury czasu wolnego, ponieważ wspólne, rodzinne spędzanie czasu wolnego korzystnie wpływa na procesy integracyjne rodziny. Wspólna aktywność fizyczna w rodzinie, wspólne wzory spędzania wolnego czasu, podnoszą jakość życia i atmosferę w rodzinie, a co ważne, sprzyjają kształtowaniu się stosunków partnerskich.

Wspólny rodzinny czas

Coraz więcej dni wolnych w roku stwarza szanse rodzinnego spędzania wolnego czasu. Warto wykorzystać to na coraz lepsze upowszechnianie czynnych form wypoczynku - sportu, rekreacji fizycznej i turystyki. Niestety, zbyt wysoką jeszcze pozycję w sposobie spędzania wolnego czasu przez rodziców ciągle zajmuje wypoczynek bierny, a dalekie miejsce aktywność fizyczna. Obowiązek wychowania w duchu aktywności fizycznej obciążać powinien przede wszystkim rodzinę, ponieważ to ona odgrywa najważniejszą rolę w przygotowaniu dzieci i młodzieży, a w konsekwencji dorosłych, do pełnego korzystania z rekreacji fizycznej.

Jacy rodzice, takie dzieci

Warunkiem sukcesu rodziców w zaszczepieniu dziecku nawyków zdrowego, aktywnego wypoczynku jest wygospodarowanie w ciągu dnia czasu na wspólne zajęcia ruchowe, dające także rodzicom okazję do wspólnego z dziećmi spędzenia wolnego czasu. Rodzice, z racji swojej pozycji w rodzinie, powinni być głównymi animatorami aktywności fizycznej w rodzinie. Istnieje bowiem wyraźna zbieżność między aktualną aktywnością fizyczną rodziców a poziomem aktywności fizycznej dzieci. Pokolenie dzieci w większości rodzin nie może jeszcze czerpać z domu wzorów do naśladowania w tym zakresie, ponieważ partycypacja samych rodziców w różnych przejawach kultury fizycznej w zajęciach indywidualnych i zorganizowanych jest ciągle zbyt mała.

Zapraszamy do gry

Rodzice, którzy nie mają specjalistycznego wykształcenia związanego z pedagogiką i szeroko pojętą kulturą fizyczną, mogą mieć dość duże trudności z przygotowaniem i przeprowadzeniem atrakcyjnych dla siebie i dzieci różnych form aktywności fizycznej. Warto więc skorzystać z opracowań z zakresu kultury fizycznej, które pojawiły się w ostatnich latach w księgarniach. Niekwestionowanym źródłem wiedzy i pomysłów związanych z ćwiczeniami, zabawami i grami ruchowymi są dzieci, w wielu rodzinach to one są animatorami aktywności fizycznej całej rodziny. W celu ułatwienia rodzicom podjęcia decyzji o wspólnej aktywności fizycznej w rodzinie zaproponuję cykl rodzinnych zabaw i gier ruchowych. Będą to pomysły na różne pory roku, z wykorzystaniem różnych miejsc i przyborów. Przedstawione propozycje nie wyczerpują zagadnienia - mają być przede wszystkim inspiracją dla rodziców i dzieci do wymyślania innych, nowych form ruchu, najlepiej dostosowanych do możliwości materialnych i sprawnościowych danej rodziny.

Tadeusz Staniszewski
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!