Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2537
referer -
uri - /aktualnosci/2537-biae-czy-razowe-oto-jest-pytanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Białe czy razowe? Oto jest pytanie!

na_tapecie_biale_czy_razowe_oto_jest_pytaniePieczywo jest nieodłącznym elementem każdego dnia. Żeby zjeść świeży chleb czy bułkę na śniadanie jesteśmy skłonni wstać kilka minut wcześniej i pobiec do pobliskiej piekarni.

Obecnie wybór pieczywa jest ogromy. Chleby, chlebki, bułki, bułeczki, rogale, rogaliki. Pszenne, żytnie, mieszane. Białe i ciemne.

Co wybrać? Białą, pachnącą bułkę, chrupiącą grahamkę, a może lepiej razowy chleb? Przyjrzyjmy się co jest lepszym wyborem.

Żytnie = razowe, czy na pewno?

Pieczywo razowe może być wypiekane z mąki pszennej lub żytniej. Błędne jest przekonanie, że pieczywo pszenne, to pieczywo jasne, a pieczywo żytnie, to pieczywo ciemne razowe. O barwie pieczywa decyduje rodzaj użytej do jego wypieku mąki. Zarówno pszenicę, jak i żyto można zmielić na mąkę jasną lub ciemną.

Mieli się, mieli

O mące razowej mówimy wówczas, gdy całe ziarno zostało przemielone. W ten sposób otrzymana mąka ma wysoką wartość odżywczą, zawiera dużo błonnika. Natomiast jeżeli zmielone zostanie samo bielmo otrzymamy drobną, białą mąkę. Jest ona w zasadzie pozbawiona wszelkich składników odżywczych.

Razowe versus białe

Porównując pieczywo razowe z pieczywem białym trzeba zwrócić uwagę na ilość i jakość składników odżywczych. W pieczywie te wartości zależą od rodzaju użytej do wypieku mąki. Chleby i bułki wypieczone z mąki razowej wysokiego przemiału mają znacznie wyższą wartość odżywczą, niż pieczywo z mąki białej niskiego przemiału.

  • Na początek przyjrzyjmy się kaloriom. Składnikiem decydującym o energetycznej mąki jest skrobia. Gromadzi się ona w bielmie. Dlatego w mąkach jasnych skrobia jest głównym składnikiem. Białe pieczywo jest zatem kaloryczne. Ciemne zawiera znacznie mniej skrobi, a co za tym idzie mniej tuczy.
  • Pieczywo razowe zawiera także więcej błonnika. Jego zawartość również zależy od rodzaju przemiału, im jest on wyższy, tym go więcej.
  • Niewątpliwą zaletą mąk z wysokiego przemiału jest zawartość składników mineralnych i witamin, Tych składników jest najwięcej w tych częściach ziarna, które są odrzucane przy przemiale mąk białych, a są mielone do mąk razowych.

Czy wiemy, co jemy?

Żeby nie być zwiedzionym na manowce, warto czytać etykiety lub pytać sprzedawcę o szczegóły dotyczące pieczywa. W końcu zależy nam na produkcie, który nie tylko ładnie wygląda. Warto sprawdzić skład pieczywa. Do pszennych mąk z grubego przemiału należy mąka pszenna Graham i mąka sitkowa, zaś do mąk żytnich - mąka razowa i mąka sitkowa. Równie ważne jest to, żeby nie sugerować się kolorem chleba. Nie każde pieczywo ciemne jest pieczywem razowym. Czasami do chleba z jasnej mąki dodaje się karmel – złocistobrązowy, aromatyczny produkt powstający w efekcie ogrzewania sacharozy.

Razowe na zdrowie!

Zalety pieczywa razowego są oczywiste. Entuzjaści białego chleba i białych bułek powinni przejść na ciemną stronę mocy i choć częściowo włączyć do swojego jadłospisu pieczywo razowe. Płyną z tego same korzyści.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!