Id kategorii - 43
Itemid - 59
view - article
id - 1250
referer -
uri - /wspomagajce-leczenie/1250-dieta-w-leczeniu-miadycy
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dieta w leczeniu miażdżycy

dieta_wspomagajaca_leczenie_miazdzyca

 

dr inż. Danuta Gajewska
Polskie Towarzystwo Dietetyki

 

Zmiana stylu życia, w tym sposobu odżywiania się, ma kluczowe znaczenie w leczeniu miażdżycy – zwięźle prezentujemy całą strategię postępowania w tej chorobie.

Miażdżyca to złożona choroba o charakterze metabolicznym, która objawia się obecnością blaszki miażdżycowej w naczyniach krwionośnych. Może być przyczyną wielu chorób sercowo-naczyniowych, w tym choroby niedokrwiennej serca i chorób naczyń mózgowych. Charakterystyczny dla tego schorzenia jest nieprawidłowy profil lipidów osocza, a zwłaszcza wysokie stężenie cholesterolu całkowitego, niskie stężenie cholesterolu frakcji HDL, wysokie stężenie cholesterolu frakcji LDL i triglicerydów. Zmiana stylu życia obejmująca odpowiednie modyfikacje dietetyczne może prowadzić do skutecznego obniżenia poziomu cholesterolu, wymaga jednak wprowadzenia trwałych nawyków żywieniowych.

 

Podstawowe zasady


Zasady żywienia w miażdżycy są oparte na wzorach racjonalnego żywienia dla osób zdrowych. Dieta powinna bazować na produktach roślinnych, a także rybach, chudym mięsie, chudych produktach mlecznych. W praktyce pacjentom na obiad zaleca się talerz do połowy wypełniony warzywami, a drugą połowę powinien stanowić węglowodanowy dodatek i źródło białka (np. porcja drobiu). Korzystne jest stosowanie takich technik kulinarnych, które nie prowadzą do zwiększenia udziału tłuszczu w gotowej potrawie, jak np. gotowanie na parze, duszenie, pieczenie w rękawie. Nierozłącznym elementem terapii miażdżycy jest aktywność fizyczna w wymiarze przynajmniej 30 min przez większość dni w tygodniu.

 

Strategia dietoterapii miażdżycy obejmuje:

 

1. Utrzymanie prawidłowej masy ciała (dzięki optymalnej podaży energii i aktywności fizycznej) lub zmniejszenie masy ciała w przypadku osób z nadwagą lub otyłością. Korzystny efekt zdrowotny u osób z otyłością uzyskuje się już przy utracie 5% masy ciała.

 

2.TŁUSZCZE

 • tłuszcz powinien dostarczać maksymalnie 25-30% całkowitej ilości energii w ciągu dnia;
 • tłuszcze nasycone (pochodzenia zwierzęcego), zawarte m. in. w tłustym mięsie i wędlinach, pełnotłustych produktach mlecznych i maśle, mogą dostarczać maksymalnie 7% energii w ciągu dnia;
 • tłuszcze zwierzęce należy zastąpić tłuszczami bogatymi w jednonienasycone kwasy tłuszczowe (oliwa z oliwek, olej rzepakowy), mogą one dostarczać nawet do 20% energii dziennie;
 • należy zwiększyć udział w diecie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych z rodziny omega-3 poprzez częstsze spożycie tłustych ryb (przynajmniej dwa razy tygodniowo). Ze względu na kardioprotekcyjny wpływ kwasów tłuszczowych omega-3 u osób, które nie jadają ryb, po konsultacji z lekarzem i dietetykiem konieczna może być suplementacja.

3. CHOLESTEROL

 

Ograniczenie spożycia cholesterolu do 200 mg/dobę, poprzez zmniejszenie spożycia tłustych mięs, wędlin, podrobów, owoców morza. Taka ilość cholesterolu zawarta jest np. w 200 g kiełbasy salami lub tłustego sera żółtego oraz niespełna 60 g wątróbki wieprzowej.

 

4.BŁONNIK

 • zwiększenie udziału błonnika pokarmowego – zaleca się spożywanie pełnoziarnistych produktów zbożowych, warzyw, owoców, roślin strączkowych, nasion i orzechów;
 • zwiększenie udziału rozpuszczalnych w wodzie frakcji błonnika pokarmowego, głównie z produktów owsianych oraz warzyw i owoców.

 

5. WĘGLOWODANY

 • podaż odpowiedniej ilości węglowodanów (50–60% energii w ciągu dnia), głównie w formie węglowodanów złożonych z produktów o niskim i średnim indeksie glikemicznym;
 • ograniczenie cukrów prostych do 10% całkowitej ilości energii. Nie można podać jednoznacznych wartości w gramach, ponieważ  zależy to od kaloryczności diety. Przy diecie 1500 kcal to będzie 150 kcal czyli ok. 38 g cukru czyli ok. 7,5 łyżeczki cukru. Przy 2000 kcal odpowiednio 200 kcal, 50g, 10 łyżeczek cukru. Ale wlicza się tu także cukier dodany, zawarty w potrawach, produktach.

 

6. BIAŁKO

 • podaż optymalnej ilości białka (około 15% energii w diecie) z uwzględnieniem produktów roślinnych;
 • korzystne może być wprowadzenie dobrze zbilansowanej diety wegetariańskiej i zastąpienie mięsa niskotłuszczowymi produktami bogatymi w białko np. roślinami strączkowymi, które są także bogate w błonnik rozpuszczalny.

 

7. INNNE

 • podaż przynajmniej 8–12 szklanek płynów dziennie, najlepiej wody mineralnej;
 • ograniczenie spożycia soli do 5 g (sodu do 2300 mg) dziennie.

 

DIETY WSPOMAGAJĄCE LECZENIE:

pointer_zobaczDieta w leczeniu cukrzycy

pointer_zobaczDieta bezglutenowa

pointer_zobaczDieta w leczeniu nadciśnienia

pointer_zobaczDieta w leczeniu choroby nowotworowej