Id kategorii - 77
Itemid - 286
view - article
id - 326
referer -
uri - /po-co-by-aktywnym/niedoceniony-a-bezcenny
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

niedoceniany_a_bezcenny

Niedoceniony a bezcenny

 

Jolanta Derbich
Akademia Wychowania Fizycznego w Warszawie

Poprawia pamięć i koncentrację, obniża ciśnienie krwi, zmniejsza poziom stresu - nie, nie piszemy o nowej supertabletce, drogiej kuracji czy wyjeździe na Cypr! Proponujemy wybrać się na - spacer. Przekonaj się, co możesz zyskać, zwłaszcza gdy na przechadzkę wybierzesz się z rodziną.

 

Wielu dorosłych pamięta zapewne żwawe rytmy i słowa harcerskich piosenek, które śpiewało się w marszu, podczas wycieczek i na harcerskich biwakach lub obozach, przy ogniskach rozpalanych na leśnych polanach - niezapomniany klimat młodości. Nie każdy może sobie pozwolić na wycieczkę za miasto, ale nic, poza lenistwem ruchowym, nie usprawiedliwia rezygnacji ze spacerów. Wiele osób nie docenia walorów tej najprostszej i na pewno najtańszej formy rekreacji. A zyskać można naprawdę bardzo dużo.

Wiele do zyskania

Podczas spaceru dotleniamy organizm, odzyskujemy psychiczną równowagę i dobry nastrój. Potwierdzają to wyniki badań opublikowane w czasopiśmie ''The Annals of Behavioural Medicine'', zgodnie z którymi już 20-minutowy marsz wydatnie zmniejsza poziom stresu. Umiarkowanie szybki marsz to świetny sposób na dotlenienie organizmu - ruszając się, musimy szybciej i głębiej oddychać, a zatem więcej tlenu dociera do płuc, co zwiększa ich pojemność. Serce, zmuszone do wydajniejszej pracy, pompuje więcej krwi, kurcząc się silniej, a tym samym rzadziej - dlatego regularne spacery obniżają ciśnienie krwi. Ponadto amerykańscy naukowcy udowodnili, że spacer poza miastem, po terenach zielonych, wydatnie poprawia pamięć i koncentrację.

Rodzinna rekreacja

Nie trzeba też szczególnych badań, żeby stwierdzić, że jest to taka forma rekreacji, którą może uprawiać każdy - niezależnie od płci, wieku, poziomu sprawności fizycznej, miejsca zamieszkania itd. Jest to więc świetna forma rodzinnej rekreacji, przynajmniej podczas weekendu, kiedy wszyscy - rodzice i dzieci - chcą razem spędzać wolny czas. Poza porcją zdrowia, którą sobie niewątpliwie w ten sposób aplikujemy, mamy możliwość porozmawiania ze sobą o sprawach, których nie można ''przegadać'' przez długie tygodnie, bo nie ma na to czasu. Warto zapytać dzieci o ich sprawy - i szkolne, i koleżeńskie, dowiedzieć się, co nasza pociecha obecnie przeżywa, co ją martwi, a co cieszy.

Lepsza pamięć i sen

A po powrocie - zrelaksowane dziecko na pewno szybciej upora się z odrobieniem pracy domowej, wpadnie na pomysł rozwiązania trudnego dotąd zadania z matematyki, łatwiej nauczy się kilku nowych, obcojęzycznych słówek. A my? Na pewno po spacerze będziemy lepiej spać, a rano z większą ochotą - i może bez konieczności wypicia pobudzającej filiżanki kawy - rozpoczniemy pełen wyzwań dzień. Polecam spróbować! Tym bardziej, że nic tu nie można stracić. A zyskać? To już niech każdy sprawdzi sam!

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!