Id kategorii - 453
Itemid - 1089
view - article
id - 2844
referer -
uri - /odnawialne-zrodla-energii/2844-fotowoltaika-odc-7-swiatowy-trend
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Fotowoltaika odc. 7: Światowy trend

fotowoltaika 07 swiatowy trendmgr inż. Maciej Juźwik

 

Lista zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych jest coraz dłuższa. Codziennie pojawiają się nowe doniesienia o rekordowo dużych obiektach, które wykorzystują taką energię i kolejnych poziomach uzyskiwanej w ten sposób mocy energii, niekiedy w bardzo egzotycznych krajach. Śledzenie tego postępu może być inspiracją dla każdego, także dla prosumenta.


Najnowsze doniesienia z wiosny 2015 roku wskazują, że Amerykanie mają moduł PV o spraw¬ności 30 proc. Zwiększenie wydajności i mocy modułu PV jest możliwe dzięki wykorzystaniu technologii skoncentrowanych ogniw fotowoltaicznych. Na razie te moduły są dostępne tylko w USA, a ich dostawa na rynek rozpocznie się w III kwartale 2015 r. Przypomnijmy, że średnia sprawność ogniw, produkowanych seryjnie w ubiegłym roku, wzrosła do 14 proc.


Pomimo okresowych trudności, również Niemcy są w ścisłej czołówce pod względem rozwoju fotowoltaiki. Posiadają ponad 38,2 GW elektrowni fotowoltaicznych, najwięcej na świecie. Wkrótce podobny potencjał mogą też osiągnąć Chiny. Na 2015 rok zaplanowały instalację 15 GW w nowe systemy PV.


W 2014 roku Niemcy wyprodukowali z PV w sumie 35,2 TWh. To stanowiło 5,8 proc. w miksie energetycznym kraju. Wśród OZE najwięcej było energii z wiatru – 52,4 TWh (8,6 proc.), z biomasy i odpadów – 48,9 TWh (8 proc.).


Prawie dwukrotny wzrost mocy źródeł PV, z 5 do 9 GW w 2014 roku odnotowano również w Wielkiej Brytanii. Podobne tempo zauważono także rok wcześniej, a prognozy nadal są optymistyczne. Nic dziwnego. Na Wyspach funkcjonuje już prawie milion instalacji fotowoltaicznych, od farm wiatrowych po źródła zainstalowane na dachach budynków domów mieszkalnych.


Interesujące sygnały płyną także z Eurazji. Jedna z rosyjskich firm uruchomiła pierwszą fabrykę paneli fotowoltaicznych. Zastosowano tam nowatorską technikę produkcji, która pozwoli na znaczące ograniczenie wykorzystania krzemu. Będzie produkować panele fotowoltaiczne w mieście Nowoczeboksarsk nad Wołgą, położonym w Republice Czuwaszji. Potencjał uruchomionych przez tę firmę linii produkcyjnych do wytwarzania cienkowarstwowych paneli PV, wyniesie 130 MW, czyli około miliona sztuk rocznie.


Rosyjski producent zapewnia, że dzięki nowatorskiej technice nanoszenia krzemu na panele uda się zredukować jego wykorzystanie 200-krotnie w porównaniu z tradycyjnymi technikami. Zastosowana metoda cienkowarstwowa umożliwi produkcję energii nawet przy zachmurzonym niebie. Ma to szczególne znaczenie dla zachowania efektywności PV w warunkach pogodowych, panujących w tym kraju. Oprócz produkcji paneli PV perspektywicznym celem jest również budowa farm fotowoltaicznych o łącznej mocy 500 MW do roku 2020. W połowie 2014 roku w Ałtajskim Kraju rosyjska firma zbudowała największą jak dotąd farmę fotowoltaiczną w Rosji, której moc wynosi 5 MW.


W 2013 roku najwięcej nowych instalacji PV wykonano w Chinach. Na drugim miejscu jest Japonia. Instalacje fotowoltaiczne są w tym kraju montowane już od lat 80. XX wieku. Trzecim co do wielkości rynkiem fotowoltaicznym na świecie pod względem mocy instalowanej w ciągu roku są Stany Zjednoczone. W 2013 roku zainstalowano w tym kraju 4,2 GW mocy. Państwami, które wykazują bardzo poważne zainteresowanie PV, są również: Indie, Chile, RPA, Tajlandia, Meksyk, Brazylia, Australia oraz Arabia Saudyjska i kraje Zatoki Perskiej, które mają do tego idealne warunki. Dla Polski wzorem mogą być Niemcy, które zajmują obecnie czwarte miejsce na świecie.


W 2013 roku w Europie w fotowoltaice zainstalowano ok. 10 GW mocy. Polska dopiero otwiera się na te działania, choć mamy już kilka nowoczesnych ośrodków myśli technicznej i rosnącą grupę zainteresowanych rozwojem tej dziedziny.

swiatowy trend

Fot. Panel fotowoltaiczny

 

Analiza firmy Frost & Sullivan pt. „Prognoza rynku energii odnawialnej przeprowadzona w 2014 roku” zakłada wzrost mocy tego typu źródeł do poziomu 3,2 tys. GW do 2025 roku, przy średniej rocznej stopie wzrostu na poziomie około 6 proc. W ostatnim dziesięcioleciu doszło do znacznych zmian w polityce dotyczącej energetyki odnawialnej. Wcześniej mniej niż 50 krajów na całym świecie stosowało politykę wspierania energetyki odnawialnej. Obecnie jest ich już ponad 130.


Przewiduje się, że fotowoltaika odpowiadać będzie za 33,4 proc. całości nowych mocy w energetyce odnawialnej do 2025 roku.

 

Zapraszamy do zapoznania się z innymi odcinkami cyklu o Fotowoltaice:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!