Id kategorii - 453
Itemid - 1089
view - article
id - 2843
referer -
uri - /odnawialne-zrodla-energii/2843-fotowoltaika-odc-6-cienie-obok-blaskow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Fotowoltaika odc. 6: Cienie obok blasków

fotowoltaika 06 cienie obok blaskowmgr inż. Maciej Juźwik

 

Każda nowa technologia powinna być starannie oceniona z punktu widzenia wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Tak nakazuje nowoczesny system zarządza¬nia ochroną środowiska w Unii Europejskiej. Szerszą dyskusję na ten temat uruchomiła wydana w 2013 roku książka „Niezamierzone konsekwencje odnawialnych źródeł energii” autorstwa Otto Andersena. Wykorzystanie systemów fotowoltaicznych wydaje się nie wywierać negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale pociąga za sobą zagrożenia związane z emisją szkodliwych substancji w ramach procesu produkcyjnego oraz na etapie demontażu urządzeń. Należy stwierdzić, że pod tym względem techniki PV są mniej bezpieczne od pozostałych OZE.


Chodzi przede wszystkim o możliwość uwalniania metali ciężkich z wycofywanych i objętych awariami ogniw. Istnieje prawdopodobieństwo emisji kadmu w trakcie pożaru systemu fotowoltaicznego wykorzystującego moduły cienkowarstwowe, wykonane z tellurku kadmu (CdTe) i siarczku kadmu (CdS). Kadm, jak wiadomo, należy do szczególnie toksycznych metali. Będą także kłopoty z recyklingiem lub odzyskiem materiałów pochodzących z zużytych urządzeń fotowoltaicznych.


W 2014 r. ogniwa na bazie krzemu krystalicznego stanowiły ponad 80 proc. produkcji. Wydobycie kwarcu odbywa się głównie w kopalniach odkrywkowych, jednakże pozyskiwany jest również z plaż, wydm śródlądowych lub dragowany z dna rzek i innych akwenów. Może to skutkować spadkiem jakości gleb, zanieczyszczeniem wód (np. poprzez kwaśne wody kopalniane) oraz powietrza, jak również zakłóceniem życia mieszkańców okolicznych skupisk ludzkich z uwagi na hałas i wibracje. Z kolei redukcja krzemionki w piecu łukowym w celu uzyskania krzemu metalurgicznego jest najbardziej energochłonnym etapem cyklu życia modułów krzemowych.


Wytwarzanie ogniw fotowoltaicznych jest procesem złożonym. W produkcji wykorzystywane są liczne związki chemiczne, których niekontrolowane uwalnianie nie jest obojętne dla środowiska. Trudno przewidzieć, jak będzie się to w przyszłości rozwijać, chociażby w kontekście gwałtownego wzrostu produkcji urządzeń fotowoltaicznych w Chinach i Indiach. W Niemczech zainstalowanych jest ponad 1,3 miliona systemów fotowoltaicznych. Jest to kraj przodujący pod tym względem w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat nie uniknęli też pewnych zagrożeń, ponieważ odnotowano 350 pożarów w instalacjach. W 120 przypadkach przyczyną pożaru były awarie samego systemu.


Generalnie jednak systemy fotowoltaiczne nie są bardziej niebezpieczne niż tradycyjne instalacje elektryczne.


Zapraszamy do zapoznania się z innymi odcinkami cyklu o Fotowoltaice:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!