Id kategorii - 47
Itemid - 80
view - article
id - 1800
referer -
uri - /najczciej-zadawane-pytania/1800-co-to-jest-biodostpno
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Co to jest biodostępność?

 

Składniki odżywcze dostarczane z pożywieniem wykorzystywane są przez organizm w różnym stopniu.  Biodostępność określa stopień, w jakim spożyty składnik może być wchłonięty i wykorzystany przez organizm. Termin ten, poza procesami zachodzącymi w przewodzie pokarmowym (trawienie i wchłanianie), obejmuje także procesy związane z transportowaniem składników, wychwytywaniem ich przez tkanki, przekształcaniem składników w aktywne formy, które spełniają różne fizjologiczne funkcje lub tworzą rezerwy.

Biodostępność składników odżywczych zależy od:

  1. Czynników żywieniowych – są związane ze składem chemicznym i cechami fizycznymi spożywanych produktów, czyli m.in. z obecnością substancji ułatwiających wchłanianie i trawienie, substancji utrudniających wchłanianie i trawienie (tzw. substancje antyodżywcze – patrz artykuł: Co to są substancje antyodżywcze?).
  2. Czynników fizjologicznych – są związane z organizmem, m.in. pracą przewodu pokarmowego, nerek, stanem odżywienia organizmu danym składnikiem, a ponadto: wiekiem, płcią, stanem zdrowia, stylem życia (aktywność fizyczna, stres, palenie papierosów i in.).

Na biodostępność witamin wpływ ma także obecność:

  • enzymów powodujących ich rozkład do związków nieaktywnych, np. askorbinazy czy tiaminazy;
    • askorbinaza: enzym rozkładający witaminę C, obecny jest w świeżym ogórku, kabaczku, patisonie, cukinii. Z tego powodu w surówkach nie należy łączyć warzyw bogatych w witaminę C (papryka, pomidor) z surowymi ogórkami (można wykorzystać ogórki kiszone, ponieważ w środowisku kwaśnym askorbinaza ulega inaktywacji);
    • tiaminaza – enzym, który powoduje rozkład tiaminy (witaminy B1), znajduje się w surowym mięsie ryb, jest wrażliwa na działanie temperatury, czyli obróbka termiczna niszy enzym i chroni witaminę.
  • tzw. antywitamin – związków chemicznych blokujących działanie witamin;
    • awidyna – jest obecna w surowym białku jaj, tworzy nieprzyswajalne kompleksy z biotyną (witaminą H), zatem na niedobory witaminy H narażone są szczególne te osoby, które spożywają znaczne ilości surowych jaj.

Czynnikiem determinującym biodostępność jest odpowiedni dobór produktów przy komponowaniu posiłków. Dowiedz się, jak zwiększyć biodostępność następujących składników odżywczych:

Ważne jest, by uświadomić sobie, że żywność jest swoistą mieszaniną różnych substancji, które wzajemnie na siebie oddziaływają. Im szerszy asortyment produktów, z których komponujemy posiłki, tym mniejsze ryzyko niedoborów poszczególnych składników pokarmowych. W związku z tym rada jest prosta – zadbaj o różnorodność na talerzu!

Ewelina Pałkowska
Polskie Towarzystwo Dietetyki 

 

<<< WRÓĆ DO LISTY PYTAŃ

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button