Id kategorii - 33
Itemid - 104
view - category
id - 52
referer -
uri - /kategorie-piramidy-nie-kasowa/tuszcze
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

TŁUSZCZE

Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw. Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów i tłuszczów roślinnych (olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek). Do smażenia stosuj oliwę z oliwek lub olej rzepakowy bogaty w jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Ogranicz produkty zawierające dużo cholesterolu (podroby!) i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych (wyroby cukiernicze, margaryny, fast-food).

TŁUSZCZE

Cała prawda o maśle

tluszcze_cala_prawda_o_masle_masloTen od wieków ceniony tłuszcz został w naszych czasach poddany ostrej krytyce. Czy rzeczywiście powinniśmy się obawiać zawartego w nim cholesterolu? Co to jest CLA i dlaczego masło jest tłuszczem najlepiej przyswajalnym przez organizm? Wyjaśniamy wątpliwości i piszemy o zaletach tego najsmaczniejszego z tłuszczów.

Czytaj więcej...

 

A jednak masło

tluszcze_a_jednak_masloCztery tysiące lat wytwarzania masła wobec stu lat produkcji margaryny. Czy tylko tradycja jest przyczyną popularności masła. Piszemy o historii masła oraz odkrywamy tajemnice niepowtarzalnego maślanego aromatu.

Czytaj więcej...

 

Tłuszcze - znane i nieznane

tluszcze_znane_i_nieznaneCo to są kwasy tłuszczowe nienasycone i nasycone? Na czym polega konfiguracja cis i trans? Co to są tłuszcze uwodornione i CLA? Jakie są skutki przemysłowej obróbki tłuszczów? Które tłuszcze mogą być groźne dla zdrowia? W przystępny sposób piszemy o trudnych zagadnieniach, z którymi warto się zapoznać, by bez kłopotu rozróżniać tłuszcze wskazane i niewskazane dla zdrowia.

Czytaj więcej...

 

Poznaj się na tłuszczach

tluszcze poznaj sie na tluszczach 03Nasycone, nienasycone, uwodornione - to różne 'oblicza' używanych na co dzień tłuszczów. Nie bez znaczenia jest, które dominują w naszej codziennej diecie. Odświeżamy więc podstawowe terminy i informacje oraz piszemy o tajemniczych izomerach cis i trans.

Czytaj więcej...

 

Tajemnice izomerów - skutki zmiany konfiguracji

tluszcze tajemnice izomerow 06Po raz kolejny okazuje się, że ingerując w świat natury, człowiek sam wkłada swoją głowę pod topór. Niewielkie zmiany w budowie związków chemicznych niosą poważne konsekwencje dla ludzkiego zdrowia. Miażdżyca, nowotwory, zaburzenia rozwojowe płodu i dzieci - to główne zagrożenia ze strony powstających w procesach przemysłowych izomerów trans.

Czytaj więcej...

 

CLA - naturalne izomery trans

tluszcze CLA naturalne izomery trans 02Przeciwdziałają miażdżycy, nowotworom, cukrzycy- warto uświadomić sobie, jak cenny jest dla nas tłuszcz mleczny i jakie korzyści płyną z jego spożywania. Piszemy też o cennych źródłach tych związków w naszej diecie.

Czytaj więcej...

 

Szkodliwe izomery trans - badania i zalecenia

tluszcze_szkodliwe_izomery_trans_badania_i_zaleceniaNie ma wątpliwości - ryzyko choroby wieńcowej wzrasta proporcjonalnie do poziomu spożycia tłuszczów trans. Co zrobić jednak w sytuacji, kiedy próba wyeliminowania zawierających je produktów spożywczych ze sklepów skończyłaby się poważnymi brakami w asortymencie na półkach? Dowiedz się też, jakie znaczenie mają regulacje prawne w tym zakresie i komu już udało się radykalnie obniżyć w diecie poziom tych szkodliwych substancji.

Czytaj więcej...