Id kategorii - 426
Itemid - 970
view - article
id - 3250
referer -
uri - /ekologia-na-co-dzien/3250-ile-kalorii-ma-opona
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Ile kalorii ma opona?

Wojciech Grochowski

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę jaką kaloryczność posiada tak niepozorny kawałek gumy,jakim jest zużyta opona. Przykładowa wartość opałowa węgla brunatnego wynosi ok. 9 MJ/kg, pelletu 19 MJ/kg, węgla kamiennego 24 MJ/kg, a ekogroszku 28 MJ/kg. Jak myślicie, na którym miejscu wśród powyższych paliw plasuje się zużyta opona? Otóż na...pierwszym! Wartość opałowa zużytej opony wynosi aż 30 MJ/kg!

Mogłoby się wydawać, że w związku z ich dużą wartością opałową, opony będą świetnym paliwem w domowych kotłowniach. NIC BARDZIEJ MYLNEGO. W dymie z palonych opon występuje wiele trujących dla zdrowia substancji w tym dioksyny oraz metale ciężkie, które wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najpoważniejszymi konsekwencjami wdychania skażonego dymu są m.in. choroby nowotworowe, kłopoty z układem krążenia czy uszkodzenia płodu u ciężarnych kobiet.

Aby wytwarzanie energii z opon było bezpieczne dla zdrowia, musi się odbywać w specjalnie do tego dostosowanych piecach, zapewniających spalanie w bardzo wysokiej temperaturze. Takie warunki spełniają m. in. piece w cementowniach i z tego względu, to właśnie w nich zużyte opony wykorzystuje się jako paliwo alternatywne. Proces, podczas którego zużyta opona przekształca się w energię cieplną, nosi nazwę odzysku energetycznego. Obecnie jest to najpowszechniej stosowana metoda odzysku zużytych opon w Polsce, obejmująca ok. 60% wyprodukowanego tonażu.

Źródło:

  1. http://www.utylizacjaopon.pl/Default.aspx?PageId=144
  2. http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_04/b46054626c838344c3c67a0349ad7268.pdf
  3. http://polskicement.pl/files/Pages/138/uploaded/23_26.pdf

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!