Id kategorii - 426
Itemid - 970
view - article
id - 3246
referer -
uri - /ekologia-na-co-dzien/3246-circular-economy-a-zuzyte-opony
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Circular economy a zużyte opony.

Wojciech Grochowski

Ideą proponowanego przez rynek europejski podejścia circular economy (CR) jest powrót odpadów do procesu produkcji jako surowego materiału (odpad = zasób). "Zero odpadów na składowiska" to cel coraz większej liczby przedsiębiorców, którzy zdają sobie sprawę, że kreowanie ideologii CR jest kluczem do tzw. zrównoważonego biznesu. W związku z powyższym, zakłady produkcyjne szukają dzisiaj nowych sposobów recyklingu i ponownego/innego wykorzystania własnych odpadów, a swoje badania koncentrują wokół stworzenia produktów, które w jak największym stopniu nadają się do recyklingu.

Niektóre produkty, jak na przykład papier czy aluminium, mogą być przetworzone do nowych produktów papierowych i aluminiowych. W przypadku zużytych opon sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Ich produkcja obejmuje m.in. proces wulkanizacji, który można porównać do pieczenia ciasta... Wyizolowanie naturalnej gumy czy innych składników z wulkanizowanej opony jest tak samo niemożliwe jak wyodrębnienie mąki lub mleka z już upieczonego ciasta. Oznacza to że zużyte opony nie mogą być przekształcone do postaci surowego materiału w produkcji nowych opon. Nie zwalnia to jednak producentów opon z konieczności zagospodarowania zużytego produktu.

Osiąganie przez producentów i importerów opon wyznaczonych poziomów odzysku, odbywa się na drodze m.in. odzysku energetycznego, bieżnikowania opon, zabezpieczania placów budowy czy też szeroko pojętego recyklingu materiałowego. Zużyte opony staja się zatem surowym materiałem do użytku innego niż produkcja nowych opon, a dzięki innowacjom technologicznym i rozwiązaniom w finansowaniu, mogą stać się one tak wartościowe, że ludzie zechcą odpowiednio za nie zapłacić. Stwarza to nowe możliwości biznesowe dla przedsiębiorców, szukających rynku do wypełnienia i jest to przykład kierunku potrzebnego do kreowania circular economy w odniesieniu do odpadów.

Źródło:

  1. Kline M.: How the Circular Economy Offers New Business Opportunities, 2014. http://www.inc.com/maureen-kline/how-the-circular-economy-offers-new-businessopportunities.html
  2. Sobiecki M.: Uruchomienie w Polsce systemu zbiórki i odzysku zużytych opon samochodowych, 2009. http://www.gumowysurowiec.pl/old/prawo/opony_sobiecki_3.pdf 
  3. http://www.favornomics.com/global/circular-economy-101-basic-definition/

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!