Id kategorii - 52
Itemid - 127
view - article
id - 126
referer -
uri - /cla-naturalne-izomery-trans
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

CLA - naturalne izomery trans

tluszcze CLA naturalne izomery trans 02

dr Saeed Bawa
Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego

 

Przeciwdziałają miażdżycy, nowotworom, cukrzycy- warto uświadomić sobie, jak cenny jest dla nas tłuszcz mleczny i jakie korzyści płyną z jego spożywania. Piszemy też o cennych źródłach tych związków w naszej diecie.

Bardzo mało jest takich produktów spożywczych, które zawierają naturalne izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli CLA (o związkach tych czytaj też w: Cała prawda o maśle).

Prezent od bakterii

Izomery te albo w ogóle nie występują w jadalnych olejach roślinnych, albo są tam obecne tylko w ilościach śladowych. Można je nato?miast znaleźć w mleku i mięsie zwierząt przeżuwających (krowa, koza, owca). Naturalne izomery trans (CLA) powstają w przedżołądkach zwierząt przeżuwających w wyniku procesu biouwodornienia tłuszczów przez enzymy drobnoustrojów, szczególnie bakterii Butyrivibrio fibrisolvens.

Pożyteczne tłuszcze trans

Oczywiście jest duża różnica między izomerami trans otrzymanymi przemysłowo a izomerami trans powstającymi biologicznie. CLA mają właściwości przeciwutelniające, przeciwmiażdżycowe, przeciwnowotworowe i przeciwcukrzycowe. Naturalne izomery trans nie powodują też podwyższenia poziomu cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, szkodliwej lipoproteiny (a) oraz szkodliwego białka transportującego ester cholesterolu (CETP) we krwi. Nie są również przyczyną obniżenia poziomu cholesterolu HDL we krwi.

Źródła CLA

W badaniach przeprowadzonych w 14 krajach europejskich wykazano, że w tłuszczu mleka różnych gatunków zwierząt ilość CLA kształtuje się na zbliżonym poziomie od 3,9 do 5,2%. Natomiast w najczęściej spożywanych produktach mleczarskich, takich jak masło i sery, ich zawartość waha się w przypadku masła od 4,0 do 6,1%, a w przypadku serów 3,6?5,7% wszystkich kwasów tłuszczowych. Duża różnica jest powodowana przede wszystkim porą roku. W mleku uzyskiwanym latem, kiedy zwierzęta mają dostęp do paszy zielonej, jest cztery razy więcej CLA niż w mleku produkowanym w okresie zimowym. Warto podkreślić, że im więcej tłuszczu izomerów mleku, tym więcej CLA, więc mleko odtłuszczone będzie zawierać tylko śladową ilość tej substancji. Zawartość naturalnych izomerów trans kwasów tłuszczowych w mięsie zależy od gatunku. Najmniejszą ilość tych substancji obserwuje się w wieprzowinie (0,2-2,2%), wyższą w wołowinie (2,8-9,5%) i baraninie (4,3-9,2%). Mięso pochodzące od innych zwierząt zawiera stosunkowo mało izomerów trans. Dla przykładu drób zawiera 0,2-1,7%, a mięso od kaczek i królików ma tylko śladowe ilości tych związków. W wędlinach zawartość naturalnych izomerów trans mieści się w zakresie od 0,3 do 5,3%.