Id kategorii - 5
Itemid - 10
view - article
id - 409
referer -
uri - /c/409-cukrzyca-diabetes-mellitus
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Szukaj definicji w naszym słowniku:

cukrzyca

diabetes mellitus, grupa chorób metabolicznych charakteryzujących się zbyt wysokim poziomem glukozy we krwi (hiperglikemią), wynikającym z defektu wydzielania insuliny lub jej działania, lub z obu tych zjawisk jednocześnie. Przewlekła hiperglikemia jest przyczyną uszkodzeń i niewydolności różnych narządów, zwłaszcza wzroku, naczyń krwionośnych i serca oraz nerek.

Klasyfikacja kliniczna cukrzycy rozróżnia różne postaci tej choroby:

  • typ I – dawniej nazywana insulino zależna, cukrzyca młodzieńcza – przeważnie ujawnia się u dzieci i młodzieży, rzadko chorują na nią ludzie starsi. Cukrzyca typu I spowodowana jest bezwzględnym brakiem wytwarzanej przez organizm insuliny – wymaga stałego podawania insuliny.
  • typ II – dawniej nazywana insulino niezależną, cukrzycą dorosłych – przeważnie ujawnia się u ludzi starszych lub w średnim wieku, chociaż częstość jej występowania rośnie u dzieci otyłych. Cukrzyca typu II spowodowana jest niewystarczającym poziomem produkcji insuliny lub zjawiskiem nabytej insulinooporności tkankowej (organizm wydziela normalną ilość insuliny, lecz jest ona niewystarczająca do obniżenia poziomu cukru we krwi);
  • cukrzyca ciężarnych (GDM) – nietolerancjawęglowodanów o różnym nasileniu, która występuje po raz pierwszy w ciąży i zazwyczaj ustępuje po porodzie. Wczesne rozpoznanie i skuteczne leczenie jest bardzo ważne zarówno dla zdrowia dziecka, jak i matki. Kobiety, u których stwierdzono GDM, są zagrożone cukrzycą typu II.

Rozpoznanie cukrzycy opiera się na pomiarze poziomu glukozy we krwi. Maksymalne poziomy są następujące:

  • stężenie glukozy we krwi na czczo > 126 mg/dl;
  • stężenie glukozy przygodne > 200 mg/dl;

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!