Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3364
referer -
uri - /aktualnosci/3364-jak-radzic-sobie-ze-zmianami-pogody
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jak radzić sobie ze zmianami pogody?

Utworzono: czwartek, 05, listopad 2020 13:02

deszczWyczuwasz deszcz w powietrzu, a do tego jeszcze masz wrażenie, że twoja głowa za moment eksploduje? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, to spokojnie możesz nazwać samego siebie meteopatą.

Meteopatia to skłonność do nadmiernego reagowania na zmiany atmosferyczne. Jest dosyć powszechna, ale też nie jest klasyfikowana jako jednostka chorobowa. Do tej pory nie ma odpowiednich badań, które jednoznacznie potwierdziłyby związek pogody z samopoczuciem. Panujący u nas w kraju klimat zdecydowanie sprzyja meteopatii. Na nasz organizm wpływa zarówno temperatura, jak i ciśnienie, wiatr, a także wilgotność powietrza. Najbardziej odczuwalne są duże zmiany w tych parametrach, a także ich skrajne wartości. Do objawów meteopatii zaliczamy zmęczenie, depresyjny nastrój czy nerwowość. Bardzo często występują też skoki ciśnienia oraz migreny, którym towarzyszą nudności, nadwrażliwość na światło, czasami zawroty głowy, a nawet zaburzenia widzenia.

Meteopatia może dotknąć nas na każdym etapie życia jednak szczególnie narażone są osoby starsze i przewlekle chore. Zdecydowanie częściej dotyka ona kobiety, ponieważ istotnym czynnikiem wpływającym na wrażliwość na zmiany warunków atmosferycznych są uwarunkowania hormonalne. Nadwrażliwość na zmiany pogody może dotyczyć również wszystkich osób przepracowanych, żyjących w ciągłym stresie, a także wpływ pogody zdecydowanie bardziej odczuwają mieszkańcy wielkich miast.

Mimo że meteopatii nie da się wyleczyć, można podjąć działania zmierzające do ograniczenia wnikających z niej dolegliwości. W tej sytuacji kluczem do lepszego samopoczucia jest regularny wysiłek fizyczny. Nie muszą to być intensywne treningi, wystarczą codzienne spacery, rezygnacja z windy na rzecz wchodzenia po schodach lub krótkie wycieczki rowerowe. Istotne jest także dbanie o to, co znajduje się na naszym talerzu. Należy pilnować, aby wraz z pożywieniem codziennie dostarczać organizmowi odpowiednią dawkę energii i witamin. W tym przypadku pomoże nam także długi, minimum siedmiogodzinny sen, który pozwoli organizmowi się zregenerować.

źródło: www.doz.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!