Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3339
referer -
uri - /aktualnosci/3339-czerwone-wino-na-zdrowie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czerwone wino? Na zdrowie!

Utworzono: piątek, 17, sierpień 2018 07:34

czerwone winoDo niedawna dostrzegano tylko negatywny wpływ wina na organizm ludzki. Dziś postrzeganie czerwonego trunku zmieniło się o 180 stopni. Tyczy się to win wytrwanych produkowanych z ciemnych winogron, które swój specyficzny smak zawdzięczają drożdżom, które przefermentowały cały cukier obecny w napoju. Spożywane regularnie, ale w małych ilościach może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

W czerwonym winie zawartych jest wiele antyoksydantów – stwierdzono 10 krotnie większą ilość substancji o takim charakterze niż w winie białym. Związki te są odpowiedzialne za zwalczanie szkodliwych wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. W składzie posiada także cenne polifenole, które zawarte są w skórce, pestkach oraz łodyżkach winogron. Ich zawartość zależy od szczepów winogron, z których produkowane jest wino, regionu uprawy oraz metod stosowanych przy produkcji wina. Polifenole mogą mieć pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze doprowadzając do jego obniżenia i jednocześnie chroniąc przed zawałem serca. Wino obfituje też w potas, który reguluje ciśnienie tętnicze. Oprócz tego zawiera także magnez i wapń. Niektóre gatunki (np. Medoc) dostarczają dobrze przyswajane żelazo, kwasy organiczne (jabłkowy, winowy i acetylosalicylowy), aminokwasy, a także rozpuszczalny błonnik.

Na tym nie kończy się pozytywny wpływ wina na zdrowie człowieka. W swoim składzie zawiera ono także garbniki, które pobudzają układ pokarmowy do trawienia. Wino spożywane podczas posiłków wzmaga wydzielanie śliny i enzymów trawiennych oraz poprawia ukrwienie układu co wpływa na przyspieszenie wchłaniania składników odżywczych do krwi. Niektóre substancje zawarte w winie (np. kwas cynamonowy) sprzyjają wydzielaniu żółci, co przyśpiesza trawienie tłuszczów, a także zapobiega pojawianiu się kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym.

Jest bardzo dużo źródeł, które utwierdzają nas w przekonaniu o tym, że czerwone wino wytrawne ma dobry wpływ na nasz organizm, jednak w tym wszystkim trzeba pamiętać, iż spożywane w dużych ilościach oraz zbyt często może doprowadzić do bardzo poważnych problemów.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!