Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3328
referer -
uri - /aktualnosci/3328-burze-skad-sie-biora-i-jak-powstaja
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Burze – skąd się biorą i jak powstają?

Utworzono: poniedziałek, 23, lipiec 2018 11:16

burzePrzez ostatnie kilka tygodni mocno odczuliśmy skutki burz, które przeszły nad Polską. Zerwane dachy, spadające na chodnik lub zaparkowane w pobliżu samochody gałęzie, połamane lub wręcz powyrywane drzewa. W jaki sposób powstaje zjawisko burzy?

Aby powstały chmury burzowe niezbędny jest ruch dwóch mas powietrza – to z południa przynosi za sobą słońce i wysoką temperaturę, natomiast z północy napływa powietrze chłodniejsze, polarno – morskie. Bardzo dużą rolę w powstawaniu burzy odgrywa także słońce, które ogrzewa dolne warstwy atmosfery. Ciepłe powietrze, które znajduje się przy ziemi zaczyna się unosić razem z parą wodną. Ta masa powietrza jest zdecydowanie lżejsza od zimnego powietrza, które obecne jest w wyższych sferach atmosfery. W tym momencie ciepłe masy powietrza zaczynają się ochładzać i rozprężać, a obecna para wodna zaczyna się skraplać. Krople wody są ciężkie dlatego też wracają na ziemię. Zimne powietrze zaczyna opadać w niższe sfery i zaczyna rozchodzić się na boki przy powierzchni ziemi co tłumaczy znane nam już zjawisko wiatru – silnego i chłodnego, który zwiastuje ulewę. 

Nieodłącznie podczas burzy pojawiają się pioruny, które są niczym innym jak wyładowaniami nadmiaru ujemnie naładowanych jonów, które po osiągnięciu pewnej wartości przenoszą się na ziemię.

Co zrobić kiedy burza złapie nas w środku miasta? Na pewno nie szukamy schronienia wśród drzew lub w pobliżu słupów z liniami energetycznymi!

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!