Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3322
referer -
uri - /aktualnosci/3322-jedzmy-pomidory
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Jedzmy pomidory!

Utworzono: piątek, 06, lipiec 2018 08:21

jedzmy pomidoryPomidory zostały przywiezione do Europy w XVI wieku z Ameryki. Początkowo roślina ta była uznawana za trującą z powodu specyficznego, nieprzyjemnego zapachu wydzielanego przez łodygi i liście – faktycznie te części rośliny są dla nas trujące. Sadzano ją więc jako ozdobę na altanach. Z biegiem czasu uprawa pomidorów rozpowszechniła się w całej Europie.

Dzisiaj pomidory są jedną z roślin, które zajmują czołowe miejsca w zbiorach na terenie Unii Europejskiej, a Polska jest jednym z głównych eksporterów tego surowca na świecie.

Pomidory w swoim składzie posiadają bardzo cenne dla nas witaminy wśród których znajdziemy witaminę C, która wpływa na ogólną kondycję fizyczną organizmu oraz nasz układ odpornościowy. Zawierają także witaminę E oraz beta-karoten, które zaliczamy do grupy silnych antyoksydantów. Są odpowiedzialne za niszczenie wolnych rodników i nadają skórze młody i zdrowy wygląd. Ponadto witamina E wzmacnia naczynia krwionośne oraz chroni przed miażdżycą. W pomidorach znajdziemy także witaminy z grupy B, które wpływają korzystnie na metabolizm cukru i odkładanie się cholesterolu we krwi zmniejszając ilość tzw. “złego” cholesterolu (LDL) a podnosząc ilość tzw. “dobrego” cholesterolu (HDL). W pomidorach występuje również witamina K, która zwiększa krzepliwość krwi.

W pomidorach znajdziemy także likopen, który zapobiega zawałom serca oraz miażdżycy. Wykazuje także działanie antynowotworowe i może chronić nas przed nowotworami np. szyjki macicy lub płuc. Pomidory zawierają także cholinę odpowiedzialną w organizmie za poprawienie koncentracji i procesu nauki. Dodatkowo odpowiada za proces wchłaniania tłuszczu i obniża stany zapalne w organizmie. 

Oprócz tego w pomidorze zawarte są także cenne pierwiastki takie jak:

  • potas, który działa moczopędnie dzięki czemu obniża ciśnienie krwi;
  • wapń, który wpływa na stan naszych kości;
  • magnez, który chroni przed nieprawidłowościami w pracy naszego serca;
  • kobalt, który bierze udział we wspomaganiu tworzenia hemoglobiny oraz
  • żelazo, które chroni nas przed miażdżycą.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!