Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3320
referer -
uri - /aktualnosci/3320-sekrety-ananasa
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Sekrety ananasa

Utworzono: poniedziałek, 02, lipiec 2018 08:48

sekrety ananasaOjczyzną ananasa jest Ameryka Południowa, a dokładniej Brazylia gdzie spotkać go można w stanie dzikim. Do Europy przybył wraz z Krzysztofem Kolumbem, który odkrył ów owoc na jednej z karaibskich wysp. Ananasy bogate są w witaminę C oraz B6, a także mangan i miedź. Zawierają także inne substancje dzięki którym uznawane są za surowiec mający pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

Przede wszystkim ananasy w swoim składzie zawierają bromelinę, która jest zaliczana do grupy enzymów trawiennych. Jest to substancja proteolityczna, czyli taka która rozkłada białka do aminokwasów. Od jakiegoś czasu stanowi ona obiekt obserwacji i badań przeprowadzanych przez naukowców. W wyniku tych eksperymentów okazało się, że bromelina oprócz wspomagania trawienia cechuje się także działaniem przeciwzapalnym. Może również przyczyniać się do zapobiegania schorzeniom układu krwionośnego poprzez wspomaganie rozpuszczania skrzeplin i zapobieganie sklejaniu się płytek krwi. Na podstawie analizy wyników badań stwierdzono także, że substancja ta poprzez rozrzedzanie krwi może łagodzić objawy choroby wieńcowej oraz zakrzepowego zapalenia żył. Stwierdzono również, że enzym ten działa leczniczo na stłuczenia i krwiaki, a także wspomaga gojenie się ran oraz zmniejszanie obrzęków. Bromelina przyczynia się także do oczyszczania organizmu z toksyn.

Regularne spożywanie ananasa może także wspomagać ochronę przed osteoporozą. Owoc ten jest źródłem manganu, żelaza oraz miedzi – pierwiastków, które w bardzo dużym stopniu odpowiedzialne są za kondycję i stan naszych kości. Mangan jest bardzo istotny ponieważ wspomaga proces przyswajania wapnia z żywności przez nasz organizm, a także jego dalsze wchłanianie do kości. Żelazo zawarte w ananasie zapobiega łamliwości kości, a miedź ogrywa istotną rolę w tworzeniu kolagenu.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!