Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3315
referer -
uri - /aktualnosci/3315-bob-skarb-ze-straczka
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Bób - skarb ze strączka

Utworzono: środa, 20, czerwiec 2018 08:29

bobBób zaliczany jest do grupy roślin strączkowych, a co za tym idzie cechuje go zawartość wielu bardzo cennych składników odżywczych. W swoim składzie zawiera wysoką zawartość białka, które może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego. 

Nasiona bobu zawierają niewielką ilość tłuszczu, dlatego też dietetycy często zalecają włączanie go do diety. Według przeprowadzonych analiz stwierdzono, że bób cechuje się wysoką zawartością błonnika. Szacuje się, że porcja około 100 gramów rośliny jest w stanie zaspokoić mniej więcej 1/3 dziennego zapotrzebowania na błonnik w przypadku dorosłej osoby. Taka porcja zawiera około 9 gramów błonnika przy zapotrzebowaniu dziennym wynoszącym 25-35 gramów. Spożywanie odpowiedniej ilości tego składnika pozwala na uczucie sytości po posiłku oraz ułatwia pracę jelit. Według badań USDA obniża on ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej oraz stabilizuje stężenie glukozy we krwi. Do kolejnych zalet w odniesieniu do składników odżywczych zawartych w roślinie można zaliczyć niską zawartość sodu oraz dosyć wysoki żelaza, miedzi, magnezu oraz folianów (około 177 mg), co przy spożyciu 100 g bobu daje 44% dziennego zapotrzebowania na ten składnik. Niestety bób nie stanowi dobrego źródła witamin C, E oraz A. Zawiera jednak witaminę K, tiaminę i ryboflawinę.
Analizując wartości odżywcze bobu warto zastanowić się jakie niosą one za sobą korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania go w swojej diecie regularnie. W wyniku wysokiej zawartości białka może być on stosowany w diecie osób cierpiących na choroby układu krążenia. Bób jako źródło kwasu foliowego jest wskazany dla kobiet w ciąży, chyba że przyszła mama cierpi na cukrzycę ciążową – wtedy musi poszukać innego źródła folianów w diecie. Oprócz tego bób jest zalecany osobom cierpiącym na anemię, ponieważ jest bardzo dobrym źródłem żelaza.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!