Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 2896
referer -
uri - /aktualnosci/2896-picie-goracych-napojow-moze-powodowac-raka
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Picie gorących napojów może powodować raka

Utworzono: poniedziałek, 20, czerwiec 2016 18:26

gorące napojeNaukowcy Światowej Organizacji Zdrowia ostrzegają: picie gorących napojów może zwiększać ryzyko raka przełyku. WHO twierdzi, że jest wystarczająco dużo dowodów na to, że picie „bardzo gorących” napojów „powoduje” raka.

Ostatnio opublikowany raport Międzynarodowej Agencji Badania Raka (IARC) mówi, że jakiekolwiek napoje o temperaturze wyższej niż 65°C są „prawdopodobnie rakotwórcze”. Co ważne, przyjmowanie napojów o niższej temperaturze nie niesie ze sobą żadnego ryzyka.

Wyniki zebrane w Chinach, Iranie i Ameryce Południowej, gdzie picie gorącej herbaty jest na porządku dziennym, pokazują, że „rak przełyku jest tym bardziej prawdopodobny, im wyższa jest temperatura spożywanego napoju”. Dodatkowo wysoka temperatura napojów może powodować „urazy termiczne”, które mogą sprzyjać powstawaniu guzów.

Wyniki pokazują, że wypicie herbaty dwie minuty po zalaniu wrzątkiem pięciokrotnie zwiększa ryzyko zachorowania na raka przełyku. Odczekanie kolejnych dwóch minut powoduje, że wypicie herbaty jest całkowicie bezpieczne. Nie ma jednak powodu, żeby całkowicie zaprzestać picia herbaty. Wyniki sugerują, że groźne dla zdrowia są gorące napoje, a nie napoje jako takie.

źródło: www.rt.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!