Id kategorii - 451
Itemid - 1072
view - article
id - 2767
referer -
uri - /zdrowym-zezem-felietony/moje-podworko-z-dziecinstwa
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

moje_podworko_z_dziecinstwa

Moje podwórko z dzieciństwa

Wojtek Burger

 

Pamiętam moje podwórko z dzieciństwa, pełne dzieciaków, którym było zawsze mało zabawy na świeżym powietrzu. Odwołanie któregoś z nas do domu przez rodziców, kwitowaliśmy zwieszoną głową i mruczeniem pod nosem, dlaczego tak szybko…

Dzisiaj to samo podwórko jest pełne samochodów. Zrobiono z niego parking. Jeśli pojawiają się na nim dzieci, to wysiadające z samochodów, lub przeciskające się między nimi w drodze do pobliskiej szkoły. Nie ma piaskownicy, nie ma prymitywnej karuzeli ani huśtawki. Wcześniej podwórko zabetonowano.

 

Takie stało się współczesne życie dzieci; „zabetonowane” za przyzwoleniem rodziców, wciśnięte pomiędzy zabawy w domu przed komputerem i ruchem w samochodzie. Kiedyś ludzie dużo chodzili, dzisiaj przeważnie jeżdżą, bo spieszą się, a czas jest drogocenny. Za czym tak gonią, bo na pewno nie za zdrowiem, które jest najcenniejsze. Gonią w piętkę.

Większości z nas znane są trzy małpki; jedna zasłania sobie oczy, druga uszy, a trzecia usta. Symbolizują naszą ludzką głupotę, a że nie lubimy, kiedy nam się ją wytyka, dlatego głupotę przypisaliśmy małpkom.

Jesteśmy ślepi i głusi na argumenty specjalistów, którzy alarmują, że nasze zachowanie i nawyki są naszym największym wrogiem, i nie chcemy dyskutować o tych argumentach. Chowamy głowę w piasek niczym struś. Chowając głowę, wystawiamy tyłek, dlatego los nas w ten tyłek kopie i słusznie, zapracowaliśmy sobie na to.

Nie chcemy słuchać, że powinniśmy odżywiać się rozsądnie – jeść dużo świeżych warzyw i owoców, a odstawić w kąt jedzenie tłuste, smażone i z fast foodów.

Nie chcemy słuchać, że powinniśmy pić wodę – każdego dnia przynajmniej dwa litry, zamiast „kompotów z gazem” i alkoholi.

Nie chcemy słuchać, że powinniśmy się ruszać – najlepiej na świeżym powietrzu w obcowaniu z naturą; chodzić pieszo zamiast jeździć samochodem; bawić się na podwórku, a nie przed ekranem komputera.

Każdy z nas może zrobić sobie prosty test w domu, wystarczy wykorzystać do niego pralkę automatyczną. Zabrudzone ubranie będzie symbolizowało nasze zdrowie. Proszek do prania, to właściwe pożywienie; woda do prania, to woda dla naszego organizmu; ruch bębna, to nasze spacery i obcowanie z naturą.

Wkładamy brudne ubranie do pralki… Kto choć raz robił pranie ten wie, że czyste ubranie wyjmiemy z pralki tylko wtedy, kiedy zastosujemy wymienione powyżej trzy czynniki: proszek + woda + ruch bębna. Dokładnie tak samo jest z naszym zdrowiem, będziemy zdrowi tylko wtedy, kiedy będziemy właściwie się odżywiali, pili odpowiednią ilość wody i dużo się ruszali.

Pamiętam moje podwórko z dzieciństwa, pełne dzieciaków, którym było zawsze mało zabawy na świeżym powietrzu… Chciałbym je znów takie zobaczyć, a nie parking dla samochodów. 

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!