Id kategorii - 35
Itemid - 258
view - article
id - 283
referer -
uri - /wszystko-o-otyoci-38/sprawa-duej-wagi-niebezpieczne-jabko-czyli-o-typach-otyoci-i-bmi
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

sprawa-duzej-wagi-niebezpieczne-jablko-otylosc-nadwaga-bmiSprawa DUŻEJ WAGI: niebezpieczne jabłko, czyli o typach otyłości i BMI

 

Lek. Michał Mularczyk
www.ZdrowyStyl.eu

 

Ważne jest, by obiektywnie ocenić stan nadmiernej wagi. Otyłość i znaczną nadwagę rozpoznajemy „na oko" (człowiek w ubraniu). Niewielką nadwagę można stwierdzić po rozebraniu się kandydata do odchudzenia „do rosołu". Zanim zwrócisz się do lekarza, najlepiej najpierw przeprowadź samoocenę w dużym lustrze. Pamiętaj przy tym, że zwiększenie masy ciała zależy nie tylko od nadmiaru tkanki tłuszczowej – może być spowodowane zwiększeniem masy mięśniowej.

 

BMI

Dopiero przy widocznych objawach nadwagi – wałeczki tu i ówdzie – możesz obliczyć wskaźnik BMI, który mówi o stopniu nadwagi.

BMI = masa ciała (kg)/wzrost2 (m2)

BMI równe 18,5–24,9 to prawidłowa masa ciała, od 25,0 do 29,9 to nadwaga, a powyżej 30,0 – otyłość.

Nie powinno się obliczać BMI każdemu napotkanemu człowiekowi. Dlaczego? Podam przykład: mój kolega (też lekarz) przy wzroście 186cm i wadze 106kg (wg BMI otyłość I stopnia) jest szczupłym wysportowanym mężczyzną (obwód klatki piersiowej ponad 120cm).

Gruszka czy jabłko?

Na podstawie rozmieszczenia nadmiaru tkanki tłuszczowej wyróżniamy dwa typy otyłości: pośladkowo-udową (gynoidalną), tzw. „gruszkę”, i brzuszną (trzewną, wisceralną), tzw. „jabłko”. W celu sprecyzowania typu otyłości oblicza się wskaźnik WHR (Waist to Hip Ratio – wskaźnik talia-biodro), czyli stosunek obwodu talii do obwodu bioder. Oczywiście wskaźnik ten wyliczamy dla osoby otyłej, a nie dla szczupłej!!!

Gruszka – w otyłościpośladkowo-udowej nadmierna ilość tkanki tłuszczowej gromadzi się na pośladkach i udach (w tkance podskórnej). Ten typ częściej występuje u kobiet. Otyłość pośladkowo-udową rozpoznajemy, gdy wskaźnik WHR jest mniejszy niż 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn.

Jabłko – w otyłości brzusznej tkanka tłuszczowa gromadzi się głównie w obrębie jamy brzusznej („w środku człowieka” – między pętlami jelit). Otyłość brzuszną rozpoznajemy, gdy wskaźnik WHR jest większy niż 0,8 u kobiet i 1,0 u mężczyzn.

UWAGA! W przypadku otyłość typu jabłko nadmiar tłuszczu w jamie brzusznej stwarza zagrożenie dla zdrowia i jest powodem wielu ciężkich powikłań tej choroby!

 

Przeczytaj inne artykuły z serii SPRAWA DUŻEJ WAGI:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!