Id kategorii - 3
Itemid - 844
view - category
id - 364
referer -
uri - /wsezonie/wielkie-grillowanie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Wielkie grillowanie

Mądre grillowanie

szaszlyki_z_lososia

 

Grillowanie jest jedną z praktyk kulinarnych polecanych przez żywieniowców. Co więcej to świetna metoda na przygotowanie nie tylko zdrowego, ale także bardzo smacznego posiłku. Takie połączenie musi zadowalać!!! Przyrządzanie potraw na świeżym powietrzu stanowi ciekawsze 'wyzwanie' niż gotowanie w kuchni, poza tym nie wymaga użycia tłuszczów, czyli jest korzystniejsze dla naszego zdrowia.

Jeszcze kilka lat temu nie wyobrażaliśmy sobie innej potrawy z grilla niż...kiełbaska. Na szczęście nasze nastawienie powoli się uplastycznia. Coraz częściej na ruszcie lądują nie tylko różne gatunki mięs, ale również ryby, owoce morza, warzywa, a nawet owoce.

Niestety nieumiejętny proces grillowania może mieć dla nas katastrofalne skutki. I nie mamy tu na myśli pożaru lasu lub samopodpalenia (choć i na to trzeba uważać). Podczas spalania węgla do naszej żywności mogą przedostawać się szkodliwe substancje, takie jak np. wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA). Powstają ponadto nadtlenki oraz wolne rodniki. Wszystkim tym substancjom przypisuje się działanie kancerogenne, dlatego też coraz częściej słyszymy, że "grillowany" to "rakotwórczy".

A przecież wcale tak nie musi być! To nie samo grillowanie jest dla nas szkodliwe, a jedynie sposób w jaki to robimy. Na szczęście istnieje kilka prostych zasad, dzięki którym nie będziemy musieli bać się przygotowanych na ruszcie potraw.

  1. Mięso przed grillowaniem warto dobrze zamarynować. Stanie się bardziej kruche i nie będzie wymagało długiego czasu grillowania. Zmniejszy to ilość szkodliwych substancji, które mogą przejść do potrawy;
  2. Wykorzystujmy jedynie węgiel drzewny lub drewno pochodzące z drzew liściastych. Unikajmy drewna drzew iglastych, w tym także igiełek i szyszek, ponieważ zawierają duże ilości żywicy przechodzącej pod wpływem temperatury w szkodliwe substancje;
  3. Nie używajmy do rozpalania gazet, kartonowych opakowań itp. Wykorzystywana do ich barwienia farba ma toksyczne działanie;
  4. Najlepiej przy rozpalaniu grilla w ogóle nie stosować rozpałki (zwłaszcza parafiny i ropy!)...
  5. ...jeśli już nie możemy sobie poradzić bez rozpałki, to skorzystajmy z niej tylko na początku. Nie polewajmy grilla rozpałką już podczas pieczenia potraw!
  6. Nie kładźmy potraw bezpośrednio na ruszt. Używajmy profilowanych tacek aluminiowych. Po pierwsze nie dopuścimy w ten sposób do wytapiania się tłuszczu (z mięsa) i kapania na węgle – nie powstaną szkodliwe substancje. Po drugie zawarte w dymie substancje nie osadzą się na produktach;
  7. Nie pieczmy potraw zbyt długo – stają się wówczas bardzo ciężkostrawne i pozbawione wartości odżywczych;
  8. Po zakończeniu grillowania nie zapomnijmy o dokładnym umyciu rusztu!

 

Zobacz przepisy:

pasek_grill

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!