Id kategorii - 453
Itemid - 1089
view - article
id - 2843
referer -
uri - /odnawialne-zrodla-energii/2843-fotowoltaika-odc-6-cienie-obok-blaskow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Fotowoltaika odc. 6: Cienie obok blasków

fotowoltaika 06 cienie obok blaskowmgr inż. Maciej Juźwik

 

Każda nowa technologia powinna być starannie oceniona z punktu widzenia wpływu na środowisko i zdrowie człowieka. Tak nakazuje nowoczesny system zarządza¬nia ochroną środowiska w Unii Europejskiej. Szerszą dyskusję na ten temat uruchomiła wydana w 2013 roku książka „Niezamierzone konsekwencje odnawialnych źródeł energii” autorstwa Otto Andersena. Wykorzystanie systemów fotowoltaicznych wydaje się nie wywierać negatywnego wpływu na środowisko naturalne, ale pociąga za sobą zagrożenia związane z emisją szkodliwych substancji w ramach procesu produkcyjnego oraz na etapie demontażu urządzeń. Należy stwierdzić, że pod tym względem techniki PV są mniej bezpieczne od pozostałych OZE.


Chodzi przede wszystkim o możliwość uwalniania metali ciężkich z wycofywanych i objętych awariami ogniw. Istnieje prawdopodobieństwo emisji kadmu w trakcie pożaru systemu fotowoltaicznego wykorzystującego moduły cienkowarstwowe, wykonane z tellurku kadmu (CdTe) i siarczku kadmu (CdS). Kadm, jak wiadomo, należy do szczególnie toksycznych metali. Będą także kłopoty z recyklingiem lub odzyskiem materiałów pochodzących z zużytych urządzeń fotowoltaicznych.


W 2014 r. ogniwa na bazie krzemu krystalicznego stanowiły ponad 80 proc. produkcji. Wydobycie kwarcu odbywa się głównie w kopalniach odkrywkowych, jednakże pozyskiwany jest również z plaż, wydm śródlądowych lub dragowany z dna rzek i innych akwenów. Może to skutkować spadkiem jakości gleb, zanieczyszczeniem wód (np. poprzez kwaśne wody kopalniane) oraz powietrza, jak również zakłóceniem życia mieszkańców okolicznych skupisk ludzkich z uwagi na hałas i wibracje. Z kolei redukcja krzemionki w piecu łukowym w celu uzyskania krzemu metalurgicznego jest najbardziej energochłonnym etapem cyklu życia modułów krzemowych.


Wytwarzanie ogniw fotowoltaicznych jest procesem złożonym. W produkcji wykorzystywane są liczne związki chemiczne, których niekontrolowane uwalnianie nie jest obojętne dla środowiska. Trudno przewidzieć, jak będzie się to w przyszłości rozwijać, chociażby w kontekście gwałtownego wzrostu produkcji urządzeń fotowoltaicznych w Chinach i Indiach. W Niemczech zainstalowanych jest ponad 1,3 miliona systemów fotowoltaicznych. Jest to kraj przodujący pod tym względem w Europie. W ciągu ostatnich 20 lat nie uniknęli też pewnych zagrożeń, ponieważ odnotowano 350 pożarów w instalacjach. W 120 przypadkach przyczyną pożaru były awarie samego systemu.


Generalnie jednak systemy fotowoltaiczne nie są bardziej niebezpieczne niż tradycyjne instalacje elektryczne.


Zapraszamy do zapoznania się z innymi odcinkami cyklu o Fotowoltaice:

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!