Id kategorii - 228
Itemid - 405
view - article
id - 956
referer -
uri - /nie-kasowa/ciekawostki/956-co-to-jest-ywno-fortyfikowana
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Co to jest żywność fortyfikowana?

 

Żywność fortyfikowana, czyli wzbogacana, to produkty spożywcze, do których dodano specyficzny składnik odżywczy (lub składniki), który wywiera pozytywny wpływ na zdrowie człowieka.

  • Wzbogacanie bezpośrednie – żywność wzbogaca się przez bezpośrednie dodanie do niej składnika wzbogacającego w czasie technologicznego procesu jej wytwarzania.
  • Wzbogacanie pośrednie – karmienie zwierząt hodowlanych paszą, którą wzbogacono w dany składnik odżywczy, dzięki czemu dodany składnik wbudowuje się w strukturę tkanek zwierzęcia. Metodę pośredniego wzbogacania żywności stosuje się na przykład w przypadku drobiu, który karmi się paszą z dodatkiem kwasów wielonienasyconych z rodziny omega-3, dzięki czemu mięso i jaja otrzymane z takiego chowu charakteryzują się wyższą zawartością tych kwasów tłuszczowych w swoim składzie.

ciekawostki_co_to_jest_zywnosc_fortyfikowanaŻywność fortyfikowana – dzięki bioaktywnym składnikom – ma wyższą wartość odżywczą, a dzięki temu – zdrowotną, co korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu w różnym wieku czy stanie fizjologicznym. Żywność fortyfikowaną często stosuje się w profilaktyce oraz leczeniu chorób dietozależnych, a także podczas wzmożonego wysiłku fizycznego.

Do wzbogacania żywności stosuje się bioaktywne składniki, które korzystnie oddziałują na zdrowie człowieka. Do najczęściej stosowanych zaliczamy między innymi witaminy i składniki mineralne, błonnik pokarmowy, probiotyki i prebiotyki czy wielonienasycone kwasy tłuszczowe.

Ilość substancji dodatkowej powinna być tak określona, by proponowana porcja dziennego spożycia wzbogaconego w nią produktu żywnościowego nie zawierała substancji dodatkowej w większej ilości niż zalecany dzienny poziom jej spożycia.

Jednym z kierunków wzbogacania żywności jest prowadzenie długoterminowej strategii rządowej, która zapobiega określonym niedoborom występującym w całej populacji danego kraju. W Polsce przykładem takiego wzbogacania jest jodowanie soli kuchennej, które ma na celu zapobieganie występowania wola prostego.

 

Sylwia Gudej
Polskie Towarzystwo Dietetyki 

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button