Id kategorii - 228
Itemid - 405
view - article
id - 953
referer -
uri - /nie-kasowa/ciekawostki/953-z-czego-wynika-efekt-wzdymajcy-rolin-strczkowych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Z czego wynika efekt wzdymający roślin strączkowych?

 

Rośliny strączkowe, do których należą między innymi fasola, groch, bób, soja czy soczewica, stanowią wartościowy składnik naszej diety. Choć są bogatym źródłem wielu substancji odżywczych (białka roślinnego, błonnika, witamin – głównie z grupy B, oraz wapnia, potasu, magnezu czy żelaza), jednak zawierają również substancje gazotwórcze.

ciekawostki_z_czego_wynika_efekt_wzdymajacy_roslin_straczkowychZa efekt wzdymający roślin strączkowych odpowiedzialne są oligosacharydy, do których należą między innymi: rafinoza, stachioza i werbaksoza. Grupa ta zwana jest również galaktocukrami, ponieważ w ich skład wchodzi cukier – galaktoza, która połączona jest wiązaniem alfa-galaktozydowym z resztą cukrową. Cukry te nie są trawione i przyswajane przez człowieka, ponieważ w naszym organizmie brakuje enzymu o nazwie alfa-galaktozydaza, który rozkłada takie wiązania. Mimo tego, że organizm ludzki nie jest zdolny do rozkładania tych wiązań, są one rozkładane w jelicie grubym człowieka przez obecną tam mikroflorę bakteryjną. Podczas tych przemian powstają gazy, takie jak wodór, metan i dwutlenek węgla. Ilość czynników gazotwórczych w roślinach strączkowych warunkowana jest stopniem ich dojrzałości – im bardziej nasiona są dojrzałe, tym więcej zawierają galaktocukrów. Do wzdęć w największym stopniu przyczynia się stachioza, a następnie rafinoza. Wykazano, że werbaksoza praktycznie nie posiada takich właściwości.

Należy zaznaczyć, że dzięki odpowiedniej obróbce nasion roślin strączkowych możliwe jest usunięcie stachiozy nawet w 60%, a rafinozy – w 70%. Dlatego też, by w jak największym stopniu usunąć niepożądane cukrowce, nasiona roślin strączkowych namacza się przed gotowaniem. Warto również wspomnieć, iż związki te znajdują się również w innych warzywach, np. w cebuli czy porze.

 

Sylwia Gudej
Polskie Towarzystwo Dietetyki

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button