Id kategorii - 228
Itemid - 405
view - article
id - 949
referer -
uri - /nie-kasowa/ciekawostki/949-aromaty-naturalne-identyczne-z-naturalnymi-oraz-syntetyczne
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Aromaty naturalne, identyczne z naturalnymi oraz syntetyczne

 

Wśród wymienionych na etykiecie produktu żywnościowego składników znajdują się często substancje aromatyczne, które określane są jako: aromat naturalny lub aromat identyczny z naturalnym, lub też aromat syntetyczny. Dodanie substancji zapachowej do produktu żywnościowego podwyższa jego atrakcyjność sensoryczną, dzięki czemu produkt jest chętniej akceptowany przez konsumenta.

ciekawostki_aromaty_naturalne_identczne_z_naturalnymi_oraz_syntetyczneProducenci żywności korzystają z tego faktu, dodając do produktów spożywczych aromaty, takie jak:

  • Substancje aromatyczne naturalne – występują najczęściej w formie olejków, ekstraktów, wyciągów itp. Pozyskiwane są jedynie fizycznymi metodami z naturalnych surowców, dzięki czemu nie zachodzą w nich przekształcenia chemiczne.
  • Substancje aromatyczne identyczne z naturalnymi – powstają w wyniku procesów chemicznych. Otrzymany związek ma taka samą budowę i skład jak substancja zapachowa pochodząca z surowca naturalnego. Mają one bardzo zbliżone walory aromatyzujące do substancji naturalnych, jednak są przy tym dużo tańsze.
  • Syntetyczne substancje aromatyczne – tworzą grupę aromatów powstających w procesach chemicznych. Nie występują w warunkach naturalnych i ich budowa chemiczna jest zupełnie inna niż aromatu naturalnego, który naśladują. Do chemicznie otrzymywanych esencji zaliczyć możemy na przykład etylowanilinę o zapachu wanilii, maślan etylu o zapachu ananasowym, mrówczan etylu o zapachu rumowym czy dwuacetyl o zapachu maślanym.

W związku z tym, iż aromaty syntetyczne są dużo tańsze od naturalnych lub też mieszanin aromatów naturalnych i sztucznych, zwykle to właśnie sztuczne substancje stosowane są przez producentów żywności do wzbogacania walorów sensorycznych produktów żywnościowych. Na przykład producenci żywności zamiast naturalnej wanilii często stosują jej sztuczne odpowiedniki, takie jak wanilina lub etylowanilina. Również my sami zazwyczaj kupujemy cukier wanilinowy, zamiast droższego cukru aromatyzowanego prawdziwą wanilią. Niestety polskie prawo nie zobowiązuje producentów żywności do umieszczania na opakowaniu dokładnego wykazu zastosowanych w produkcie aromatów. Na etykiecie często pojawia się jedynie informacja: aromat, aromaty, aromat identyczny z naturalnym itp.

 

Sylwia Gudej
Polskie Towarzystwo Dietetyki 

button_wybierzdiete

button_policzbmi

ciekawostki_button