Id kategorii - 426
Itemid - 970
view - article
id - 3263
referer -
uri - /ekologia-na-co-dzien/3263-upcycling
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Upcycling

Wojciech Grochowski

Upcycling jest to proces przekształcania materiałów starych lub nadających się na śmietnik do rzeczy użytecznych, często o pięknym wyglądzie. Założeniem upcyclingu jest powstawanie produktów o wartości wyższej lub niezmienionej w stosunku do przetwarzanych surowców, w przeciwieństwie do downcyclingu, podczas którego wraz z przetwarzaniem dochodzi do pogorszenia jakości materiału. Twórcą powyższego pojęcia jest Riemann Verlag (1999), jednak przykłady postępowania opartego na założeniach upcyclingu znane są nie od dziś. Sytuacjami, które dawniej zmuszały ludzi do przerabiania i ponownego wykorzystywania produktów były przede wszystkim ograniczenie zasobów finansowych lub/i dostępności materiałów. Dziś coraz częściej motywuje nas do tego nasza świadomość ekologiczna. Przykładami upcyclingu z użyciem zużytych opon może być ich przerobienie na elegancki stolik kawowy czy oplecione sznurkiem pufy.

Czy upcycling=recykling?

W procesie recyklingu następuje rozkład surowców (np. papieru, plasiku czy szkła) do podstawowych materiałów, w celu przerobienia ich na nowe produkty, często o gorszej jakości. Z kolei podczas upcyclingowania nie dochodzi do rozkładu materiałów. Kiedy np. potniemy zużytą oponę na mniejsze fragmenty i stworzymy z niej kosz na zakupy, korzystamy wciąż z tego samego materiału. Co więcej taki kosz będzie charakteryzował się większą żywotnością i wytrzymałością w stosunku do kosza tradycyjnego, a więc w tym przypadku nastąpi polepszenie jakości nowego produktu. Jak widać upcycling jest procesem, który wywiera pozytywny wpływ na środowisko naturalne, zmniejszając ilość śmieci trafiających do globalnego strumienia odpadów, a ponadto wiąże się z otrzymywaniem nowych rzeczy o przynajmniej takiej samej jakości jak produkt wyjściowy.

Źródło:

  1. http://hipcycle.com/what-is-upcycling

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!