Id kategorii - 426
Itemid - 970
view - article
id - 3259
referer -
uri - /ekologia-na-co-dzien/3259-wykorzystanie-gumowego-surowca-w-modyfikacji-asfaltu
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Wykorzystanie gumowego surowca w modyfikacji asfaltu

Wojciech Grochowski


Czy wiecie, że kauczuk naturalny jako składnik modyfikujący asfalt po raz pierwszy zastosowano w roku 1902? Wprowadzenie do nawierzchni kauczuku z rozdrobnionej gumy odbyło się nieco później - lata 60 - te ubiegłego wieku. Wykorzystanie gumy jako dodatek do asfaltu wynikało wówczas przede wszystkim z aspektów ekonomicznych – kauczuk wyprodukowany ze zużytych opon jest tańszy od kauczuku naturalnego. Dziś, głównym powodem dodawania miału gumowego do nawierzchni asfaltowych są względy ekologiczne. Jak podają specjaliści – 1 km autostrady czteropasmowej = zagospodarowanie ok. 3 tys. zużytych opon.

Wprowadzenie gumy do mieszanki mineralno-asfaltowej odbywa się metodą na mokro lub na sucho. W pierwszym ze sposobów do asfaltu zostaje dodana rozdrobniona guma o uziarnieniu mniejszym niż 1 mm. W wyniku tego procesu powstaje lepiszcze gumowoasfaltowe, stosowane później w wytwarzaniu mineralnobitumicznej mieszanki. W metodzie suchej rozdrobniona guma jest dodawana bezpośrednio do mieszanki mineralno-asfaltowej. Guma w powyższym sposobie może być traktowana w dwojaki sposób. Gdy do mieszanki dodaje się gumowy surowiec o najdrobniejszej frakcji (w celu jej rozpuszczenia w asfalcie), guma odgrywa rolę modyfikatora asfaltu. Natomiast jeśli stosuje się materiał o większym uziarnieniu, guma traktowana jest jako kruszywo.

Ekonomia, ekologia... No dobrze, ale nie zapominajmy także o względach jakościowych zmodyfikowanej gumą nawierzchni asfaltowej. Wzbogacony w gumowy surowiec asfaltposiada wiele zalet m.in: charakteryzuje się zwiększoną trwałością oraz elastycznością, redukuje odbijanie światła, wpływa na ograniczenie emisji hałasu czy też zwiększa szorstkość nawierzchni.

Źródło:

  1. Sybilski D.: Zastosowanie odpadów gumowych w budownictwie drogowym. Przegląd Budowlany 5/2009: 37 - 44.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!