Id kategorii - 426
Itemid - 970
view - article
id - 3250
referer -
uri - /ekologia-na-co-dzien/3250-ile-kalorii-ma-opona
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Ile kalorii ma opona?

Wojciech Grochowski

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę jaką kaloryczność posiada tak niepozorny kawałek gumy,jakim jest zużyta opona. Przykładowa wartość opałowa węgla brunatnego wynosi ok. 9 MJ/kg, pelletu 19 MJ/kg, węgla kamiennego 24 MJ/kg, a ekogroszku 28 MJ/kg. Jak myślicie, na którym miejscu wśród powyższych paliw plasuje się zużyta opona? Otóż na...pierwszym! Wartość opałowa zużytej opony wynosi aż 30 MJ/kg!

Mogłoby się wydawać, że w związku z ich dużą wartością opałową, opony będą świetnym paliwem w domowych kotłowniach. NIC BARDZIEJ MYLNEGO. W dymie z palonych opon występuje wiele trujących dla zdrowia substancji w tym dioksyny oraz metale ciężkie, które wywierają negatywny wpływ na nasze zdrowie. Najpoważniejszymi konsekwencjami wdychania skażonego dymu są m.in. choroby nowotworowe, kłopoty z układem krążenia czy uszkodzenia płodu u ciężarnych kobiet.

Aby wytwarzanie energii z opon było bezpieczne dla zdrowia, musi się odbywać w specjalnie do tego dostosowanych piecach, zapewniających spalanie w bardzo wysokiej temperaturze. Takie warunki spełniają m. in. piece w cementowniach i z tego względu, to właśnie w nich zużyte opony wykorzystuje się jako paliwo alternatywne. Proces, podczas którego zużyta opona przekształca się w energię cieplną, nosi nazwę odzysku energetycznego. Obecnie jest to najpowszechniej stosowana metoda odzysku zużytych opon w Polsce, obejmująca ok. 60% wyprodukowanego tonażu.

Źródło:

  1. http://www.utylizacjaopon.pl/Default.aspx?PageId=144
  2. http://www.mos.gov.pl/g2/big/2009_04/b46054626c838344c3c67a0349ad7268.pdf
  3. http://polskicement.pl/files/Pages/138/uploaded/23_26.pdf

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!