Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3357
referer -
uri - /aktualnosci/3357-pietruszka-z-meksyku-czyli-kolendra
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Pietruszka z meksyku czyli kolendra!

Utworzono: wtorek, 03, marzec 2020 08:27

kolendraKolendra siewna, inaczej pietruszka meksykańska, to podstawowe zioło wielu narodowych kuchni świata. Jest nieodłącznym składnikiem potraw meksykańskich, gruzińskich, marokańskich, indyjskich i innych. Zazwyczaj budzi skrajne uczucia- albo się ją kocha albo nienawidzi, mało kto przechodzi obok niej obojętnie.

Właściwości

Przede wszystkim świeże liście zawierają bardzo dużo antyoksydantów, które chronią między innymi przed nowotworami i obniżają ryzyko chorób układu sercowo-naczyniowego. Dodatkowo dostarczają spore ilości żelaza, wapnia i magnezu. Regularne jedzenie pomaga oczyścić organizm z toksycznych metali ciężkich, obniża poziom cholesterolu i ciśnienie krwi. Sprawdzi się też przy zakażeniach dróg moczowych, ponieważ działa odkażająco i moczopędnie. Ze względu na swoje zdolności do wspomagania trawienia, warto stosować ją w potrawach ciężkostrawnych. 

Zastosowanie

W typowych polskich daniach kolendrą można dla urozmaicenia zastępować pietruszkę. Świeże liście bardzo dobrze łączą się z chili, awokado, mango, limonką, pomarańczą i ananasem. Można nimi wzbogacać potrawy z mlekiem kokosowym lub pastą curry. Dobrze sprawdzi się w marynacie do mięs, a także w zupach i sałatkach.
Warto wypróbować kanapki lub domowe burgery z dodatkiem świeżych listków kolendry, które nadadzą daniom orzeźwiającego smaku.

Uprawa w domu

Kolendra w doniczce wymaga nasłonecznionego miejsca, ale najlepiej niezbyt gorącego (10-12 stopni). Należy dostarczyć jej żyzną glebę, a także dużo wody w podstawce doniczki, aby roślina mogło czerpać tyle wody, ile potrzebuje.

Źródło: www.okiemdietetyka.pl

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!