Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3356
referer -
uri - /aktualnosci/3356-korzysci-z-jedzenia-awokado
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Korzyści z jedzenia awokado

Utworzono: poniedziałek, 20, styczeń 2020 12:14

awokado 10 korzysci zdrowotnychAwokado jest bardzo nietypowym owocem, ponieważ w jego składzie znajdujemy dużą ilość tzw. zdrowych tłuszczów. Liczne badania pokazują, że spożywanie awokado może przynieść wiele korzyści dla naszego zdrowia. Poniżej przedstawiamy 10 z nich:

1. Jest niesamowicie odżywcze

Awokado jest cenione ze względu na wysoką wartość odżywczą, smak oraz wyjątkową strukturę. W dzisiejszych czasach awokado stało się bardzo popularnym produktem, szczególnie dla osób dbających o zdrowie. Nic dziwnego, ponieważ w 100 g awokado znajduje się 150 kalorii, 2 g białka oraz 15 g zdrowych tłuszczów. Zawartość węglowodanów to 9 g, przy czym 7 g to błonnik pokarmowy. Dodatkowo możemy znaleźć dość dużą zawartość takich składników jak foliany, witamina K, witamina C, B5, B6, E oraz potas. W mniejszej ilości występuje również magnez, mangan, żelazo, cynk, fosfor, witamina A, B1, B2, B3.

2. Zawiera więcej potasu niż banany

Potas jest składnikiem odżywczym, którego większość osób nie dostarcza wystarczająco dużo. Pomimo tego, że banany traktowane są jako produkty bogate w potas, to w 100 g awokado znajdziemy aż 485 mg potasu, a w bananach „tylko” 358 g. 

3. Zawiera jednonienasycone kwasy tłuszczowe – szczególnie korzystne dla serca

Awokado zawiera kwas oleinowy, którego działanie powiązane jest ze zmniejszeniem stanów zapalnych oraz wykazuje korzystne działanie w przypadku prewencji nowotworów.

4. Stanowi doskonałe źródło błonnika pokarmowego

W awokado znajdziemy stosunkowo duże ilości błonnika pokarmowego. Przypomnijmy – błonnik pokarmowy to niestrawna część rośliny, która może przyczynić się do utraty wagi, zmniejszenia skoków poziomu glukozy we krwi oraz zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu chorób. W 100 g awokado znajdziemy aż 7 g błonnika. Około 25% to błonnik rozpuszczalny, a 75% nierozpuszczalny w wodzie.

5. Może zmniejszyć poziom cholesterolu oraz trójglicerydów

Przeprowadzono kilka badań dotyczących wpływu spożywania awokado na profil lipidowy krwi i zauważono, że awokado może zmniejszyć poziom całkowitego cholesterolu, trójglicerydów oraz „złego” cholesterolu LDL, a zwiększyć poziom „dobrego” cholesterolu HDL.

6. Pomaga wchłaniać składniki odżywcze z innych produktów

Tłuszcz występujący w awokado oprócz tego, że sam wykazuje działanie korzystne dla organizmu, wpływa również na wchłanianie innych składników, w tym witamin A, D, E, K oraz przeciwutleniaczy takich jak karotenoidy. Jedno z badań wykazało, że dodanie awokado do sałatki lub salsy może zwiększyć absorpcję przeciwutleniaczy od 2,6 do 15 razy.

7. Stanowi dobre źródło karotenoidów korzystnych dla zdrowia oczu

Awokado zawiera luteinę oraz zeoksantynę, które wykazują korzystne działanie w obniżeniu ryzyka wystąpienia zaćmy oraz zwyrodnienia plamki żółtej, które szczególnie dotyka osoby starsze.

8. Może pomóc w prewencji raka

Istnieją ograniczone dowody sugerujące, że awokado może działać korzystnie w prewencji raka. Jedno z badań wykazało, że może pomóc zmniejszyć skutki chemioterapii w ludzkich limfocytach. Inne badania pokazało, że ekstrakt z awokado może hamować wzrost komórek nowotworowych prostaty. Należy jednak pamiętać, że badania te przeprowadzone były na wyizolowanych komórkach.

9. Może złagodzić objawy zapalenia stawów

Zapalenie stawów jest częstym problemem w krajach zachodnich. W wielu badaniach wykazano, że ekstrakty z awokado i olej sojowy mogą zmniejszyć objawy zapalenia stawów. Niezależnie od formy, czy był to cały owoc, czy tylko ekstrakt, efekt był taki sam.

10. Pomaga schudnąć

Istnieją pewne dowody na to, że awokado sprzyja utracie masy ciała. W jednym badaniu ludzie zostali podzieleni na grupy – jedna grupa zjadała posiłek zawierający awokado, a druga nie. Następnie zadano szereg pytań związanych z głodem oraz uczuciem sytości. Okazało się, że osoby jedzące awokado czuły się bardziej zadowolone i odczuwały mniejsze uczucie głodu w ciągu 5 następnych godzin. Jeśli w badaniach długoterminowych zostaną potwierdzone powyższe wyniki, to awokado będzie mogło pośrednio wpłynąć na mniejsze dostarczanie kalorii. Ważną rolę odgrywa również zawartość błonnika, który jest pomocny w utracie masy ciała.

źródło: authoritynutrition.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!