Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3354
referer -
uri - /aktualnosci/3354-gdzie-ukrywaja-sie-bakterie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Gdzie ukrywają się bakterie?

Utworzono: środa, 13, listopad 2019 12:04

gabkaNie od dziś wiadomo, że bakterie są nieodłącznym elementem naszego świata. Są niemalże wszędzie – w naszych domach, w glebie, w naszym organizmie i w zasadzie na każdej rzeczy, którą dotykamy. Są miejsca, które bakterie szczególnie lubią i gromadzą się w nich. Nie wszyscy jednak zdajemy sobie sprawę z tego, że są miejsca, które bakterie wybierają sobie na swój siedliska – postanawiają się tam gromadzić i mnożyć.

Ile upływa czasu po którym wymieniamy gąbeczki do mycia talerzy? Na pewno nie zmieniamy ich tak często jak powinniśmy! Niestety gąbeczki do mycia naczyń są jednym z ulubionych miejsc w jakich gromadzą się bakterie. Teraz warto zastanowić się kiedy wymieniliśmy swoją gąbkę… kilka dni temu, tydzień, może dłużej?

Jeśli dłużej niż tydzień to wymień ją natychmiast! Maksymalnie takiej gąbki możemy używać tydzień, a najlepiej wymieniać ją co 4-5 dni. Przeprowadzono badania, których wyniki robią ogromne wrażenie – na 16 cm sześciennych (zwyczajowa wielkość myjki kuchennej) doliczono się nawet do 82 bilionów bakterii z 362 odmian. Niestety ale wilgotna, pozostawiona w temperaturze pokojowej, lub nasączona ciepłą wodą po zmywaniu jest perfekcyjnym środowiskiem do rozwoju mikroorganizmów. W naszej kuchennej „myjce” mogą osiedlać się bakterie występujące na żywności, meblach kuchennych oraz te, które sami przyniesiemy na naszej skórze czy ubraniu.

Nie warto także wpadać w panikę – gdyby bakterie te były dla nas niesamowicie szkodliwe często dotykałyby nas schorzenia z nimi związane. Nasz organizm codziennie ma kontakt z wieloma szczepami bakterii, niektóre mieszkają w naszym przewodzie pokarmowym, inne są na skórze, a więc nie zawsze słowo “bakteria” może oznaczać dla naszego zdrowia śmiertelne zagrożenie.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!