Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3347
referer -
uri - /aktualnosci/3347-konserwanty-w-naszej-zywnosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Konserwanty w naszej żywności

Utworzono: piątek, 22, luty 2019 11:50

konserwantyProducenci żywności za wszelką cenę i stosując wszelkie możliwe sposoby chcą aby ich produkty cechowały się dobrą jakością, która zadowala klientów oraz przede wszystkim – jak najdłuższym okresem przydatności do spożycia. W tym celu podczas wytwarzania konkretnego produktu dodawane są substancje mające za zadanie wydłużyć czas świeżości i możliwości spożycia, poprawić walory smakowe lub zapachowe. Do grupy stosowanych dodatków do żywności zaliczamy konserwanty, barwniki, aromaty, emulgatory i spulchniacze.

Konserwanty dzielimy na naturalne i sztuczne. Do grupy tych pierwszych możemy zaliczyć dobrze nam znaną sól, która hamuje rozwój drobnoustrojów i bakterii, a to pozwala zachować świeżość żywności na dłużej. Może być stosowana do konserwacji mięsa, warzyw oraz w przetworach. Zdarza się, że jest stosowana w przemyśle spożywczym jednak jej ilości w tych produktach są zbyt wysokie i znacznie przekraczają zalecane dzienne spożycie. Do konserwantów naturalnych zaliczamy także cukier, który podobnie jak sól absorbuje nadmiar wody jednocześnie uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów. Stosowany jest głównie w produkcji dżemów, napojów i syropów. Oprócz tego do naturalnych konserwantów zaliczymy także sok z cytryny, goździki, oregano bądź szałwię.

Drugą grupę konserwantów stanowią te sztuczne i chemiczne. Bardzo często mogą przyczyniać się do występowania alergii pokarmowych, dlatego też dla każdego z dodatków do żywności ustalana jest dawka (tzw. ADI), która nie zagraża życiu ani zdrowiu człowieka. Niestety spożywając w ciągu dnia wiele produktów utrwalanych konserwantami nie jesteśmy w stanie obliczyć ile łącznie konserwantów zjedliśmy. Nie wspominając już o ich ewentualnych reakcjach między sobą!
Istotne jest aby na opakowaniu produktu pojawiła się informacja odnośnie tego jaką konkretnie funkcję spełnia dany dodatek w produkcie, na co wpływa, w jakim celu został zastosowany, musi zostać podana jego nazwa lub symbol E.
Aby zminimalizować spożywanie produktów zawierających dużą ilość dodatków do żywności należy uważnie czytać etykiety i starać się jeść żywność niezbyt wysoko przetworzoną. Pamiętajmy – im mniej składników na liście tym lepiej!

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!