Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3342
referer -
uri - /aktualnosci/3342-korzysci-wynikajace-z-jedzenia-bananow
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Korzyści wynikające z jedzenia bananów

Utworzono: piątek, 24, sierpień 2018 07:53

bananyBanan jest jednym z najpopularniejszych owoców na świecie o dosyć dużej, jak na owoce, zawartości witamin i składników mineralnych. Drzewo bananowca w zasadzie nie przypomina swoim wyglądem drzewa – jest to ogromna roślina, której część nadziemna wygląda jak łodyga zbudowana ze ściśle przylegających do siebie pochew liściowych, z których z samego środka wyrastają nowe, osiągające nawet do kilku metrów liście.

Owoc bananowca towarzyszy człowiekowi od dawien dawna. Pierwsze informacje o uprawach banana sięgają okresu około 4 tysięcy lat p.n.e. Mówi się, że roślina ta początkowo uprawiana była na półwyspie malajskim w Azji, a później rozprzestrzeniła się na inne zakątki świata. W Europie znana jest stosunkowo niedługo bo nasi przodkowie poznali go dopiero w XIX wieku. W ciągu tak krótkiego czasu banan zdobył wielu zwolenników, nie tylko ze względu na walory smakowe, ale i bogactwo składników odżywczych.

To co odróżnia banany od innych owoców to wysoka zawartość białka. Dodatkowo bogate są w węglowodany, które w niedojrzałych owocach obecne są pod postacią bezsmakowej skrobi, która w miarę dojrzewania owoców ulega zamianie na cukry proste co daje bananom słodki smak. Są źródłem błonnika oraz innych związków takich jak enzymy, olejki eteryczne, kwas jabłkowy, fitosterole i flawonoidy. Owoc ten stanowi skarbnicę witamin takich jak witamina C, PP, witaminy z grupy B – na przykład witaminę B1, B2 i B6; a oprócz tego zawiera również kwas foliowy i kwas pantotenowy.

Według przeprowadzonych badań wśród osób cierpiących na depresję stwierdzono, że banany spożywane codziennie znacznie redukują przejawy dolegliwości. Powodem takiego działania jest zawarty w nich tryptofan – aminokwas, który w naszym organizmie przetwarzany jest na serotoninę, znaną nam także pod nazwą „hormon szczęścia”.

Według badań w różnych krajach, owoce banana mają wielokierunkowe działanie profilaktyczne i lecznicze. Charakteryzują się działaniem przeciwzapalnym, przeczyszczającym, przeciwwymiotnym. Sprawdzają się także w nadkwasocie, w stwardnieniu tętnic, w niestrawnościach i nieżytach przewodu pokarmowego oraz w zaburzeniach przemiany materii.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!