Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3341
referer -
uri - /aktualnosci/3341-konserwanty-w-zywnosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Konserwanty w żywności

Utworzono: środa, 22, sierpień 2018 07:45

konserwantyProducenci żywności za wszelką cenę i stosując wszelkie możliwe sposoby chcą aby ich produkty cechowały się dobrą jakością, która zadowala klientów oraz przede wszystkim – jak najdłuższym okresem przydatności do spożycia. W tym celu podczas wytwarzania konkretnego produktu dodawane są substancje mające za zadanie wydłużyć czas świeżości i możliwości spożycia, poprawić walory smakowe lub zapachowe. Do grupy stosowanych dodatków do żywności zaliczamy konserwanty, barwniki, aromaty, emulgatory i spulchniacze.

Konserwanty dzielimy na naturalne i sztuczne. Do grupy tych pierwszych możemy zaliczyć dobrze nam znaną sól, która hamuje rozwój drobnoustrojów i bakterii, a to pozwala zachować świeżość żywności na dłużej. Może być stosowana do konserwacji mięsa, warzyw oraz w przetworach. Zdarza się, że jest stosowana w przemyśle spożywczym jednak jej ilości w tych produktach są zbyt wysokie i znacznie przekraczają zalecane dzienne spożycie. Do konserwantów naturalnych zaliczamy także cukier, który podobnie jak sól absorbuje nadmiar wody jednocześnie uniemożliwiając rozwój drobnoustrojów. Stosowany jest głównie w produkcji dżemów, napojów i syropów. Oprócz tego do naturalnych konserwantów zaliczymy także sok z cytryny, goździki, oregano bądź szałwię.

Drugą grupę konserwantów stanowią te sztuczne i chemiczne. Bardzo często mogą przyczyniać się do występowania alergii pokarmowych, dlatego też dla każdego z dodatków do żywności ustalana jest dawka (tzw. ADI), która nie zagraża życiu ani zdrowiu człowieka. Niestety spożywając w ciągu dnia wiele produktów utrwalanych konserwantami nie jesteśmy w stanie obliczyć ile łącznie konserwantów zjedliśmy. Nie wspominając już o ich ewentualnych reakcjach między sobą!
Istotne jest aby na opakowaniu produktu pojawiła się informacja odnośnie tego jaką konkretnie funkcję spełnia dany dodatek w produkcie, na co wpływa, w jakim celu został zastosowany, musi zostać podana jego nazwa lub symbol E.
Aby zminimalizować spożywanie produktów zawierających dużą ilość dodatków do żywności należy uważnie czytać etykiety i starać się jeść żywność niezbyt wysoko przetworzoną. Pamiętajmy – im mniej składników na liście tym lepiej!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!