Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3339
referer -
uri - /aktualnosci/3339-czerwone-wino-na-zdrowie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170px



Joomla Extensions powered by Joobi

Czerwone wino? Na zdrowie!

Utworzono: piątek, 17, sierpień 2018 07:34

czerwone winoDo niedawna dostrzegano tylko negatywny wpływ wina na organizm ludzki. Dziś postrzeganie czerwonego trunku zmieniło się o 180 stopni. Tyczy się to win wytrwanych produkowanych z ciemnych winogron, które swój specyficzny smak zawdzięczają drożdżom, które przefermentowały cały cukier obecny w napoju. Spożywane regularnie, ale w małych ilościach może mieć pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

W czerwonym winie zawartych jest wiele antyoksydantów – stwierdzono 10 krotnie większą ilość substancji o takim charakterze niż w winie białym. Związki te są odpowiedzialne za zwalczanie szkodliwych wolnych rodników odpowiedzialnych za starzenie się organizmu. W składzie posiada także cenne polifenole, które zawarte są w skórce, pestkach oraz łodyżkach winogron. Ich zawartość zależy od szczepów winogron, z których produkowane jest wino, regionu uprawy oraz metod stosowanych przy produkcji wina. Polifenole mogą mieć pozytywny wpływ na ciśnienie tętnicze doprowadzając do jego obniżenia i jednocześnie chroniąc przed zawałem serca. Wino obfituje też w potas, który reguluje ciśnienie tętnicze. Oprócz tego zawiera także magnez i wapń. Niektóre gatunki (np. Medoc) dostarczają dobrze przyswajane żelazo, kwasy organiczne (jabłkowy, winowy i acetylosalicylowy), aminokwasy, a także rozpuszczalny błonnik.

Na tym nie kończy się pozytywny wpływ wina na zdrowie człowieka. W swoim składzie zawiera ono także garbniki, które pobudzają układ pokarmowy do trawienia. Wino spożywane podczas posiłków wzmaga wydzielanie śliny i enzymów trawiennych oraz poprawia ukrwienie układu co wpływa na przyspieszenie wchłaniania składników odżywczych do krwi. Niektóre substancje zawarte w winie (np. kwas cynamonowy) sprzyjają wydzielaniu żółci, co przyśpiesza trawienie tłuszczów, a także zapobiega pojawianiu się kamieni żółciowych w pęcherzyku żółciowym.

Jest bardzo dużo źródeł, które utwierdzają nas w przekonaniu o tym, że czerwone wino wytrawne ma dobry wpływ na nasz organizm, jednak w tym wszystkim trzeba pamiętać, iż spożywane w dużych ilościach oraz zbyt często może doprowadzić do bardzo poważnych problemów.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!