Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3338
referer -
uri - /aktualnosci/3338-kilka-faktow-ktorych-nie-wiedziales-o-swoim-ukladzie-pokarmowym
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Kilka faktów, których nie wiedziałeś o swoim układzie pokarmowym

Utworzono: środa, 15, sierpień 2018 07:30

uklad pokarmowyLudzki układ pokarmowy, choć dobrze znany naukowcom, wzbudza nadal ogromne zainteresowanie. Sporo o nim wiemy, ale też wiele rzeczy zostało odkryte stosunkowo niedawno. Ciekawe ile jeszcze tajemnic kryje przed nami przewód pokarmowy?

  • Ślina – wiemy o niej z reguły tyle, że pomaga w zmiękczaniu pokarmu, zwilża kęs i ułatwia jego połknięcie. Produkujemy jej około 1,5 litra dziennie, nie każdy z nas wie, że stanowi ona barierę ochronną przed drobnoustrojami dostającymi się do naszej jamy ustnej wraz z pokarmem. Ale to nie koniec – w 2006 roku wykryto w niej substancję przeciwbólową – opiorfinę, która jest kilkakrotnie silniejsza od morfiny. Jakim cudem nie jesteśmy odurzeni? Jej stężenie jest bardzo małe, a jej obecność pozwala na znieczulenie powierzchni jamy ustnej i języka, jeśli dojdzie do ich zranienia.

  • Kolejną ciekawą teorią jest ta, która głosi, że za odbieranie bodźców smakowych odpowiedzialne są nie tylko kubki smakowe, ale też bakterie obecne w jamie ustnej, a szczególnie te bytujące na tylnej części języka.

  • W naszym żołądku panuje kwaśne środowisko, w którym dochodzi do rozkładu białek – gdybyśmy chcieli przeprowadzić eksperyment, podczas którego należałoby zjeść surowe jajko, w naszym żołądku doszłoby do ścięcia się białka, tak jak podczas smażenia na patelni oraz denaturacji.

  • Spoglądając na nasz brzuch aż ciężko uwierzyć w to, że mieści się w nim od 3 do 6 metrów jelita. Narząd ten jest położony luźno dlatego gdy ruszamy się bardziej dynamicznie np. tańcząc to on tańczy razem z nami. Powierzchnia jelit jest pokryta kosmkami jelitowymi, na których dodatkowo obecne są mikrokosmki. Gdyby tak je wszystkie wygładzić długość jelita wynosiłaby około 7 km, a jego całkowita powierzchnia może osiągać od 200 do 400 metrów kwadratowych.

Cały czas trwają najróżniejsze badania i eksperymenty nad ludzkim ciałem, które tylko utwierdzają badaczy w przekonaniu, że wiele jeszcze przed nimi do okrycia w tym zagadnieniu.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!