Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3338
referer -
uri - /aktualnosci/3338-kilka-faktow-ktorych-nie-wiedziales-o-swoim-ukladzie-pokarmowym
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Kilka faktów, których nie wiedziałeś o swoim układzie pokarmowym

Utworzono: środa, 15, sierpień 2018 07:30

uklad pokarmowyLudzki układ pokarmowy, choć dobrze znany naukowcom, wzbudza nadal ogromne zainteresowanie. Sporo o nim wiemy, ale też wiele rzeczy zostało odkryte stosunkowo niedawno. Ciekawe ile jeszcze tajemnic kryje przed nami przewód pokarmowy?

  • Ślina – wiemy o niej z reguły tyle, że pomaga w zmiękczaniu pokarmu, zwilża kęs i ułatwia jego połknięcie. Produkujemy jej około 1,5 litra dziennie, nie każdy z nas wie, że stanowi ona barierę ochronną przed drobnoustrojami dostającymi się do naszej jamy ustnej wraz z pokarmem. Ale to nie koniec – w 2006 roku wykryto w niej substancję przeciwbólową – opiorfinę, która jest kilkakrotnie silniejsza od morfiny. Jakim cudem nie jesteśmy odurzeni? Jej stężenie jest bardzo małe, a jej obecność pozwala na znieczulenie powierzchni jamy ustnej i języka, jeśli dojdzie do ich zranienia.

  • Kolejną ciekawą teorią jest ta, która głosi, że za odbieranie bodźców smakowych odpowiedzialne są nie tylko kubki smakowe, ale też bakterie obecne w jamie ustnej, a szczególnie te bytujące na tylnej części języka.

  • W naszym żołądku panuje kwaśne środowisko, w którym dochodzi do rozkładu białek – gdybyśmy chcieli przeprowadzić eksperyment, podczas którego należałoby zjeść surowe jajko, w naszym żołądku doszłoby do ścięcia się białka, tak jak podczas smażenia na patelni oraz denaturacji.

  • Spoglądając na nasz brzuch aż ciężko uwierzyć w to, że mieści się w nim od 3 do 6 metrów jelita. Narząd ten jest położony luźno dlatego gdy ruszamy się bardziej dynamicznie np. tańcząc to on tańczy razem z nami. Powierzchnia jelit jest pokryta kosmkami jelitowymi, na których dodatkowo obecne są mikrokosmki. Gdyby tak je wszystkie wygładzić długość jelita wynosiłaby około 7 km, a jego całkowita powierzchnia może osiągać od 200 do 400 metrów kwadratowych.

Cały czas trwają najróżniejsze badania i eksperymenty nad ludzkim ciałem, które tylko utwierdzają badaczy w przekonaniu, że wiele jeszcze przed nimi do okrycia w tym zagadnieniu.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!