Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3337
referer -
uri - /aktualnosci/3337-cholesterol-dobry-i-zly
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Cholesterol - dobry i zły

Utworzono: poniedziałek, 13, sierpień 2018 08:16

cholesterolZa jedną z największych wad żywności uznawana jest wysoka zawartość cholesterolu. Chyba każdy z nas słyszał wypowiedzi o tym jak zbyt duże spożycie cholesterolu ma negatywny wpływ na układ krążenia – może powodować zatykanie tętnic, zawał serca, rozwój miażdżycy.

Przyjmuje się, że maksymalne dzienne spożycie cholesterolu nie powinno przekraczać 300 mg – w innym przypadku w wyniku zbyt wysokiego spożycia może dochodzić do wzrostu ryzyka zachorowań na chorobę niedokrwienną serca.

Pamiętajmy jednak, że cholesterol ma też swój zalety – jest niezbędny i konieczny do prawidłowego funkcjonowania tkanek! Cholesterol jest prekursorem do produkcji hormonów oraz witaminy D3, z której pod wpływem słońca w skórze powstaje aktywna forma witaminy D. Jest niezbędny również do prawidłowego przekazywania sygnałów nerwowych, ponieważ jest składnikiem budulcowym otoczek mielinowych, które wchodzą w skład komórek nerwowych – neuronów.
Cholesterol dzielimy na „zły” cholesterol – LDL oraz na „dobry” cholesterol – HDL. Ten pierwszy zasłużył sobie na taki tytuł, gdyż przy zbyt wysokim poziomie we krwi odkłada się w ścianach tętnic tworząc tzw. blaszki miażdżycowe. Tak zabudowana tętnica może łatwiej ulec zablokowaniu i doprowadzić np. do zawału. Natomiast drugi działa w organizmie trochę jak „odkurzacz” w stosunku do cholesterolu LDL - odprowadza go do wątroby i zapobiega powstawaniu blaszek miażdżycowych.

Zdarza się, że w organizmie dochodzi do niedoboru cholesterolu pomimo, że w ciele ludzkim wątroba jest odpowiedzialna za jego stałą produkcję. Zbyt niski poziom może prowadzić do problemów z produkcją hormonów płciowych, depresji i innych zaburzeń nastroju, spadku odporności a nawet udaru. Niedobór może być także objawem innych schorzeń związanych z nieprawidłowym funkcjonowaniem wątroby i tarczycy.

Nadmiar w spożywaniu posiłków bogatych w cholesterol niestety nie daje bezpośrednio żadnych objawów, ale może prowadzić do zmian miażdżycowych, a co za tym idzie do choroby wieńcowej, zawału serca czy udaru mózgu.

Warto zwrócić uwagę na to czy w naszej codziennej diecie poziom cholesterolu jest poprawny, czy może zbyt wysoki. Nie należy całkowicie eliminować go z diety, ale jeśli dojdziemy do wniosku, że nasza dieta jest bogata w produkty o wysokiej zawartości cholesterolu należy dokonać modyfikacji jadłospisu, a nawet udać się do specjalisty, który doradzi co warto pozostawić w naszej diecie, a z czym czas się pożegnać.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!