Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3336
referer -
uri - /aktualnosci/3336-witamina-e-witamina-plodnosci-witamina-mlodosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Witamina E - witamina płodności, witamina młodości

Utworzono: piątek, 10, sierpień 2018 08:01

witamina eWitamina E jest związkiem, którego właściwości wykorzystywane są w medycynie od lat. Jest uznawana za „witaminę płodności”, gdyż jest niezbędna do jej zachowania. Oprócz tego znalazła też wykorzystanie w kosmetyce gdzie nazywana jest „witaminą młodości” ponieważ pozwala na opóźnienie procesu starzenia się skóry i poprawia jej kondycję.

Witamina E stanowi grupę związków, która jest określana mianem tokoferoli. Razem z witaminą A, D i K tworzą grupę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, są magazynowane w organizmie, głównie w tkance tłuszczowej i nadnerczach. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki.

Bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, pozwala na utrzymanie odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych. Oprócz tego ma swój udział w zmniejszaniu agregracji (zlepianiu się) płytek krwi, a co za tym idzie przeciwdziała zakrzepom. Wpływa także na prawidłową wydolność mięśni oraz bierze udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych. Witamina E jest istotna w przypadku kobiet w ciąży ponieważ pozwala na utrzymanie ciąży i jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój dziecka.

Niedobory witaminy E są bardzo rzadkie w przypadku organizmu człowieka. Zazwyczaj są one związane z nieprawidłowym wchłanianiem tłuszczu i w przypadku osób cierpiących na bardzo rzadką chorobę genetyczną – abetalipoproteinemie. Na niedobór witaminy E są też narażone osoby z celiakią i mukowiscydozą. Do objawów niedoboru zaliczamy: zmęczenie, anemię, rogowacenie i starzenie się skóry, degenerację mięśni, podatność na infekcje, problemy z zębami i kośćmi.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!