Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3336
referer -
uri - /aktualnosci/3336-witamina-e-witamina-plodnosci-witamina-mlodosci
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Witamina E - witamina płodności, witamina młodości

Utworzono: piątek, 10, sierpień 2018 08:01

witamina eWitamina E jest związkiem, którego właściwości wykorzystywane są w medycynie od lat. Jest uznawana za „witaminę płodności”, gdyż jest niezbędna do jej zachowania. Oprócz tego znalazła też wykorzystanie w kosmetyce gdzie nazywana jest „witaminą młodości” ponieważ pozwala na opóźnienie procesu starzenia się skóry i poprawia jej kondycję.

Witamina E stanowi grupę związków, która jest określana mianem tokoferoli. Razem z witaminą A, D i K tworzą grupę witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, są magazynowane w organizmie, głównie w tkance tłuszczowej i nadnerczach. Witamina E jest silnym przeciwutleniaczem, który chroni organizm przed stresem oksydacyjnym i uszkodzeniem komórek przez wolne rodniki.

Bierze także udział w syntezie substancji przeciwkrzepliwych, pozwala na utrzymanie odpowiedniej przepuszczalności błon komórkowych. Oprócz tego ma swój udział w zmniejszaniu agregracji (zlepianiu się) płytek krwi, a co za tym idzie przeciwdziała zakrzepom. Wpływa także na prawidłową wydolność mięśni oraz bierze udział w przekazywaniu sygnałów nerwowych. Witamina E jest istotna w przypadku kobiet w ciąży ponieważ pozwala na utrzymanie ciąży i jest odpowiedzialna za prawidłowy rozwój dziecka.

Niedobory witaminy E są bardzo rzadkie w przypadku organizmu człowieka. Zazwyczaj są one związane z nieprawidłowym wchłanianiem tłuszczu i w przypadku osób cierpiących na bardzo rzadką chorobę genetyczną – abetalipoproteinemie. Na niedobór witaminy E są też narażone osoby z celiakią i mukowiscydozą. Do objawów niedoboru zaliczamy: zmęczenie, anemię, rogowacenie i starzenie się skóry, degenerację mięśni, podatność na infekcje, problemy z zębami i kośćmi.

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!