Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3332
referer -
uri - /aktualnosci/3332-czym-groza-niedobory-i-nadmiar-magnezu-w-organizmie
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Czym grożą niedobory i nadmiar magnezu w organizmie?

Utworzono: środa, 01, sierpień 2018 08:34

magnezOgólnie przyjęte stwierdzenie, że w świecie istot żywych musi zostać zachowana pewna równowaga tyczy się także ludzi. W naszym organizmie również musi być utrzymywana równowaga, która pozwala nam na prawidłowe funkcjonowanie i rozwój. Jeśli dochodzi do zaburzeń odbija się to najczęściej na naszym zdrowiu.

Magnez jest pierwiastkiem chemicznym, który w naszym organizmie pełni wiele istotnych funkcji – wspiera on przede wszystkim nasz układ nerwowy. To dzięki niemu jesteśmy spokojni, nie popadamy w depresję, a nasza koncentracja osiąga wysoki poziom. Oprócz tego magnez wpływa także na nasze serce, zmniejsza ryzyko zawału i miażdżycy, a także przyczynia się do obniżenia „złego” cholesterolu. Pierwiastek ten ma również wpływ na stopień przyswajalności innych pierwiastków takich jak wapń, potas oraz wspomaga wchłanianie witaminy C.

Skutki niedoboru magnezu są bardzo różne. Zaliczamy do nich problemy ze snem, mrowienie kończyn, częste skurcze łydek oraz drżenie powiek, zaburzenia koncentracji, ogólne rozdrażnienie, częste bóle i zawroty głowy, wypadanie włosów, łamliwość paznokci. Do grupy poważniejszych skutków długotrwałego niedoboru zaliczamy: zaburzenia depresyjne, miażdżycę, arytmię, astmę oskrzelową, nadciśnienie.

Nadmiar magnezu może mieć także niekorzystny wpływ na nasze zdrowie. Skutkami nadmiernego spożycia tego pierwiastka jest występowanie biegunek oraz nudności, osłabienie mięśniowe, spadek ciśnienia. W bardzo ciężkich przypadkach może dochodzić do zatrzymania akcji serca. Mimo to organizm dość szybko i skutecznie usuwa nadmiar magnezu przez nerki. W związku z tym toksyczność magnezu na skutek zbyt dużej ilości dostarczanej z pożywieniem jest mało prawdopodobna, z wyjątkiem pacjentów z niewydolnością nerek.

Magnez jest podstawowym pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, dlatego dbajmy o to aby jego poziom w organizmie był odpowiedni – ani za wysoki, ani za niski.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!