Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3326
referer -
uri - /aktualnosci/3326-kurz-przyjaciel-czy-wrog
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobacz#BrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

FBOS 10 lat APZ 170pxJoomla Extensions powered by Joobi

Kurz – przyjaciel czy wróg?

Utworzono: poniedziałek, 16, lipiec 2018 08:18

kurzJedni dbają o to, aby nigdy nie było go w pobliżu, inni natomiast nie zwracają na niego za bardzo uwagi. Skąd tak naprawdę bierze się kurz i z czego się składa?

Na pierwszy rzut oka wydaje się być zwyczajnym szarawym pyłem jednak w jego skład wchodzi wiele bardzo różnych substancji – włókna naszych ubrań, martwy złuszczony naskórek czy włosy. Można wręcz stwierdzić, że każdy z nas ma taki kurz na jaki sobie zapracuje, gdyż w wyniku analizy próbki pyłu można dosyć dużo dowiedzieć się o osobie, która przyczynia się do jego powstawania. Chociażby z wyników badań można zorientować się na jakie choroby cierpi właściciel kurzu i jaką dietę stosuje, a także na którym piętrze usytuowane jest jego mieszkanie! Jednym słowem kurz wręcz przechowuje historię miejsca w którym osiadł. Dostaje się do naszych domów przez okna, kominy wentylacyjne, a także wraz z naszym ubiorem.

Kurz to także żywe organizmy – są nim pleśnie, roztocza oraz bakterie. Czy w takim razie istnienie kurzu, który jest wszechobecny w każdym z domów może mieć jakieś pozytywne strony?

Otóż okazuje się, że tak! Wyniki badań potwierdzają, że w zbyt czystym pomieszczeniu możemy nabawić się alergii, a także chorób autoimmunologicznych. Kurz stanowi czynnik, który w sposób ciągły utrzymuje nasz układ odpornościowy w stałej gotowości do obrony. Jeśli więc nasze mieszkanie za bardzo lśni czystością możemy przyczynić się do częściowego rozregulowania naszego systemu obronnego!

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!