Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3311
referer -
uri - /aktualnosci/3311-co-kryje-w-sobie-owoc-granatu
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Co kryje w sobie owoc granatu?

Utworzono: poniedziałek, 11, czerwiec 2018 07:43

granatGranat jest nam znany, jednak niewiele osób sięga po niego regularnie. Wielu osobom kojarzy się on z czymś ekskluzywnym, drogim. Nie każdemu z nas znane są korzyści jakie niesie za sobą spożywanie granatów bądź stosowanie w swojej diecie soku z tego właśnie owocu.

Obszar naturalnego występowania tego owocu obejmuje część obszarów Azji Zachodniej, Kaukazu i Półwyspu, ale został rozprzestrzeniony także poza tymi regionami. Dziś jest to surowiec uprawiany w wielu krajach świata. Właściwości granatów znane były chińskim lekarzom już w starożytności. 

Starożytni chińscy lekarze uznawali sok z granatów za życiodajny nektar. W czasach średniowiecza, owoc ten cieszył się opinią surowca gwarantującego długowieczność. Od zawsze był on symbolem płodności ponieważ w ponad połowie składa się z samych ziaren! Jego sokiem leczono rany, a skórki stosowano przeciw biegunce, wrzodom, próchnicy, w stanach zapalnych gardła. Do leczenia stosowano także korę oraz korzenie, które zwalczały tasiemca, a kwiatami granatu leczono cukrzycę.

Przenosząc się do naszych czasów sam owoc granatu i sok wyciśnięty z tych owoców doczekał się ponad 200 badań naukowych, które potwierdzają skuteczność jego działania przeciwko wolnym rodnikom, a także przeciwko procesom zapalnym. Stanowi barierę ochronną przed chorobami serca. Za największy i najważniejszy skarb w składzie owoców granatu uznawane są łatwo przyswajalne polifenole, które należą do grupy przeciwutleniaczy. W soku granatów jest ich trzykrotnie więcej niż w zielonej herbacie czy w czerwonym winie. To głównie przeciwutleniaczom zawdzięczamy największe zalety granatów.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!