Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3309
referer -
uri - /aktualnosci/3309-tymianek
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Tymianek

Utworzono: środa, 06, czerwiec 2018 08:23

tymianekTymianek (inaczej macierzanka, łac. thymus vulgaris) jest to roślina przyprawowa, przez większość osób kupowana suszona w torebkach. Warto jednak wiedzieć, że świeży tymianek jest świetnym dodatkiem do wielu dań i deserów, a jego uprawa jest bardzo prosta.

Właściwości zdrowotne

Tymianek zawiera duże ilości związków fenolowych. Dwa z nich, tymol i karwakrol , mają właściwości przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze. Jeżeli na tym właśnie działaniu nam zależy, najlepiej zaopatrzyć się w olejek tymiankowy, w którym stężenie fenoli jest większe.

Duża zawartość witaminy C i antyoksydantów wspomaga walkę organizmu z wolnymi rodnikami, co w praktyce oznacza, że obniża ryzyko niektórych nowotworów, przeciwdziała miażdżycy i starzeniu się organizmu. Napar z tymianku może być też pomocny podczas przeziębienia i grypy, ponieważ ułatwia odkrztuszanie i łagodzi katar.

Tymianek działa także pobudzająco na wydzielanie soków żołądkowych, a więc jest doskonałym dodatkiem do ciężkostrawnych dań i produktów takich jak sery, ryby, jajka i rośliny strączkowe.

Do czego można stosować tymianek?

Świeży tymianek można stosować zarówno do dań głównych, jak i deserów. Można wzbogacić nim sosy pomidorowe, pieczone warzywa i mięsa. W lato sprawdzi się jako dodatek do zimnych napojów- wystarczy do foremki na lód wrzucić kilka listków, zalać wodą i wstawić do zamrażalki na kilka godzin. Tymianek wspaniale dopełni smak tart owocowych, szarlotek lub biszkoptów, a wrzucone do oliwy gałązki nadadzą jej oryginalnego smaku.

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!