Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3307
referer -
uri - /aktualnosci/3307-10-najczesciej-popelnianych-bledow-w-kuchni
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

10 najczęściej popełnianych błędów w kuchni

Utworzono: środa, 30, maj 2018 08:07

bezpieczenstwo bledyUtrzymywanie bezpieczeństwa żywności to nie tylko wyrzucanie przeterminowanego mleka albo mycie warzyw i owoców przed spożyciem. Oczywiście, te działania wpływają na zminimalizowanie zagrożeń wynikających ze spożywania produktów, jednak istnieje kilka popełnianych przez nas błędów, o których nie zawsze zdajemy sobie sprawę.

Błąd 1: Próbowanie jedzenia w celu sprawdzenia, czy nadaje się do spożycia
Jeżeli nie jesteśmy pewni, czy produkt lub potrawa nadaje się do jedzenia, nie powinniśmy próbować takiej żywności. Wiąże się to z możliwością dostarczenia do organizmu bakterii patogennych, których nie jesteśmy w stanie wyczuć zarówno poprzez zmysł smaku, zapachu jak i wzroku, a które mogą negatywnie wpłynąć na nasz organizm. Pamiętaj, że jeśli nie lubisz wyrzucania potraw lub produktów do śmieci, zawsze możesz stworzyć kompostownik, do którego możesz wrzucać produkty pochodzenia roślinnego.

Błąd 2: Położenie poddanego obróbce termicznej mięsa z powrotem na talerz, na którym leżało surowe mięso
Nigdy nie powinniśmy praktykować takiej czynności, ponieważ bardzo łatwo może dojść do zakażenia krzyżowego. Bakterie patogenne występujące w surowym mięsie z łatwością mogą przedostać się na powierzchnię gotowego do spożycia mięsa i po zjedzeniu mogą wywołać zatrucia pokarmowe. Zawsze należy używać oddzielnych desek, noży oraz naczyń do mięsa surowego.

Błąd 3: Rozmrażanie żywności na blacie
Nie należy rozmnażać w ten sposób żywności, ponieważ wiąże się to z możliwością rozwoju szkodliwych bakterii, które namnażają się szybko w temperaturze 4-60 st. C. Zamiast tego lepiej rozmrażać produkty w lodówce lub w mikrofalówce.

Błąd 4: Mycie mięsa przed obróbką termiczną
Nie powinniśmy myć mięsa przed poddaniem go obróbce termicznej. Wynika to z tego, ze razem z wodą roznoszone są bakterie patogenne, które później mogą znaleźć się nie tylko w zlewie, ale również na blacie czy też na parapecie.

Błąd 5: Schłodzenie przygotowanego jedzenia przed włożeniem do lodówki
Nie powinniśmy zostawiać jedzenia poza lodówką nawet na 1-2h, gdy na dworze jest 30 st. C. W takiej temperaturze bakterie bardzo szybko ulegają namnażaniu, dlatego produkty, które bardzo łatwo ulegają zepsuciu, mogą nadawać się do wyrzucenia.

Błąd 6: Jedzenie surowego ciasta oraz innych produktów, które zawierają surowe jajka lub mąkę
Nigdy nie powinniśmy spożywać surowych jaj, ponieważ mogą zawierać Salmonellę lub inne szkodliwe bakterie. Należy pamiętać, że nawet surowe ciasto bez jaj może być niebezpieczne, ponieważ surowa mąka może zawierać bakterie E. coli, które mogą szkodliwie wpływać na nasz organizm.

Błąd 7: Marynowanie mięsa i owoców morza na blacie oraz używanie marynaty wykorzystywanej do marynowania mięs surowych do produktów gotowych
Marynowanie mięsa na blacie wiąże się z możliwością namnażania bakterii patogennych, których optimum wzrostu często wynosi od 4 do 60 st. C. Należy marynować mięso w lodówce, gdzie temperatura jest niższa, dodatkowo używając szczelnych pudełek. Ponadto nie należy wykorzystywać tak użytej marynaty do gotowych produktów, ponieważ może dojść do zakażenia krzyżowego (błąd 2).

Błąd 8: Podsmażanie surowej żywności
Podsmażanie żywności często nie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej temperatury wewnątrz produktu, której osiągnięcie gwarantuje zabicie bakterii szkodliwych dla naszego organizmu. W celu uniknięcia spożywania niedogotowanego produktu należy poddać je dalszej obróbce termicznej (np. duszenie), albo skorzystać z termometru spożywczego.

Błąd 9: Nie mycie rąk
Bakterie wywołujące chorobę mogą przetrwać w wielu warunkach – w tym na naszych dłoniach. Należy myć ręce mydłem przez minimum 20 sekund pod bieżącą, ciepłą wodą, zarówno przed jak i po przygotowywaniu posiłku.

Błąd 10: Niewymienianie gąbek oraz ścierek wykorzystywanych do mycia naczyń
To właśnie na tych produktach znajduję się najwięcej bakterii patogennych, które mogą wpływać szkodliwie na nasz organizm. Zawsze należy odświeżać gąbki co najmniej raz na dwa dni oraz wymieniać je co tydzień lub dwa tygodnie, w celu lepszego bezpieczeństwa.

Źródło: www.eatright.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!