Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3306
referer -
uri - /aktualnosci/3306-dzieci-ktore-pomijaja-sniadanie-moga-nie-dostarczac-rekomendowanej-ilosci-skladnikow-odzywczych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dzieci, które pomijają śniadanie, mogą nie dostarczać rekomendowanej ilości składników odżywczych

Utworzono: piątek, 01, czerwiec 2018 08:01

sniadanie dzieciBadanie opublikowane w czasopiśmie British Journal od Nutrition, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie, wykazało, że dzieci, które regularnie pomijają śniadania, mogą nie spożywać codziennych ilości kluczowych składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, zalecanych przez rząd brytyjski.

Dzieci, które codziennie jadły śniadanie, miały ogólnie lepsze profile żywieniowe w porównaniu do dzieci, które nie spożywały śniadania. Nie udało się zidentyfikować związku przyczynowo-skutkowego, ale stwierdzono, że dzieci, które spożywały codziennie śniadanie miały wyższe dzienne spożycie takich składników jak foliany, wapń, żelazo i jod w porównaniu do dzieci, które nie spożywały śniadania.

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie dzienników żywieniowych ponad 1600 dzieci w wieku od 4 do 18 lat, które zostały zebrane w ramach programu krajowego w latach 2008-2012 w Wielkiej Brytanii. Po poddaniu dzienników analizie zauważono, że u młodszych dzieci (w wieku od 4 do 10 lat), w dniach gdy spożywały śniadania, odnotowano większe spożycie folianów, wapnia, witaminy C oraz jodu w porównaniu do dni, gdy nie spożywały śniadania. W przypadku starszych dzieci (od 11 do 18 lat), jedynie spożycie wapnia było większe w dni, kiedy spożywane było śniadanie. Autorzy badania uważają, że taka rozbieżność w przypadku młodszych i starszych dzieci może wynikać z dokładniejszego uzupełniania dzienników w przypadku młodszych dzieci, które zazwyczaj uzupełniane są pod kontrolą rodziców. Inną możliwością mogło być również błędne wypełnianie dzienników żywieniowych, zwłaszcza u starszych dzieci, z racji czego analiza wykonana została kilkakrotnie. Jednocześnie badanie pokazuje, ze tylko 6,5% dzieci w wieku 4-10 lat nie spożywało śniadania każdego dnia, natomiast u dzieci starszych, w wieku od 11 do 18 lat, prawie 27% dzieci nie spożywało śniadania każdego dnia.

To badanie dostarcza dowodów, że śniadanie jest kluczowym posiłkiem w ciągu dnia i może przełożyć się na całodzienne dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Dalsze badania nad konkretnymi rodzajami śniadań oraz jakość spożywanych posiłków pomogłyby zidentyfikować, czy różnice wynikają z różnych rodzajów śniadania spożywanego przez różne grupy wiekowe, a także dostarczyć informacji na temat wpływu śniadania na ogólna jakość diety.

Źródło:www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!