Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3306
referer -
uri - /aktualnosci/3306-dzieci-ktore-pomijaja-sniadanie-moga-nie-dostarczac-rekomendowanej-ilosci-skladnikow-odzywczych
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
projekt edukacyjny

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs badawczy

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer zobaczFilmeko
konkurs filmowy

pointer zobaczAkademia Fundacji BOŚ
konkurs grantowy

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Dzieci, które pomijają śniadanie, mogą nie dostarczać rekomendowanej ilości składników odżywczych

Utworzono: piątek, 01, czerwiec 2018 08:01

sniadanie dzieciBadanie opublikowane w czasopiśmie British Journal od Nutrition, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Londynie, wykazało, że dzieci, które regularnie pomijają śniadania, mogą nie spożywać codziennych ilości kluczowych składników odżywczych, niezbędnych dla prawidłowego wzrostu i rozwoju, zalecanych przez rząd brytyjski.

Dzieci, które codziennie jadły śniadanie, miały ogólnie lepsze profile żywieniowe w porównaniu do dzieci, które nie spożywały śniadania. Nie udało się zidentyfikować związku przyczynowo-skutkowego, ale stwierdzono, że dzieci, które spożywały codziennie śniadanie miały wyższe dzienne spożycie takich składników jak foliany, wapń, żelazo i jod w porównaniu do dzieci, które nie spożywały śniadania.

Badanie zostało przeprowadzone na podstawie dzienników żywieniowych ponad 1600 dzieci w wieku od 4 do 18 lat, które zostały zebrane w ramach programu krajowego w latach 2008-2012 w Wielkiej Brytanii. Po poddaniu dzienników analizie zauważono, że u młodszych dzieci (w wieku od 4 do 10 lat), w dniach gdy spożywały śniadania, odnotowano większe spożycie folianów, wapnia, witaminy C oraz jodu w porównaniu do dni, gdy nie spożywały śniadania. W przypadku starszych dzieci (od 11 do 18 lat), jedynie spożycie wapnia było większe w dni, kiedy spożywane było śniadanie. Autorzy badania uważają, że taka rozbieżność w przypadku młodszych i starszych dzieci może wynikać z dokładniejszego uzupełniania dzienników w przypadku młodszych dzieci, które zazwyczaj uzupełniane są pod kontrolą rodziców. Inną możliwością mogło być również błędne wypełnianie dzienników żywieniowych, zwłaszcza u starszych dzieci, z racji czego analiza wykonana została kilkakrotnie. Jednocześnie badanie pokazuje, ze tylko 6,5% dzieci w wieku 4-10 lat nie spożywało śniadania każdego dnia, natomiast u dzieci starszych, w wieku od 11 do 18 lat, prawie 27% dzieci nie spożywało śniadania każdego dnia.

To badanie dostarcza dowodów, że śniadanie jest kluczowym posiłkiem w ciągu dnia i może przełożyć się na całodzienne dostarczenie niezbędnych składników odżywczych. Dalsze badania nad konkretnymi rodzajami śniadań oraz jakość spożywanych posiłków pomogłyby zidentyfikować, czy różnice wynikają z różnych rodzajów śniadania spożywanego przez różne grupy wiekowe, a także dostarczyć informacji na temat wpływu śniadania na ogólna jakość diety.

Źródło:www.medicalnewstoday.com

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!