Id kategorii - 61
Itemid - 4
view - article
id - 3304
referer -
uri - /aktualnosci/3304-rolnictwo-ser-oraz-zucie-zmienily-ksztalt-czaszki-czlowieka
boś

ZOBACZ

Programy
i kampanie Fundacji

WSZYSTKIE TREŚCI NA PORTALU POWSTAJĄ WE WSPÓŁPRACY Z WIODĄCYMI OŚRODKAMI NAUKOWO-BADAWCZYMI

pointer_zobaczZdrowo jem, więcej wiem!
konkurs dla klas I-III

pointer_zobaczPostaw na słońce
konkurs dla szkół

pointer zobaczTradycyjny sad
konkurs grantowy

pointer_zobaczPlanujeGotuje.pl
kreator jadłospisów

pointer zobaczBrudnoTu
mapa dzikich wysypisk 

Więcej…

Aktualna kampania

PG baner strona APZ

Piramida zdrowego
żywienia

Zobacz co kryje się pod każdym
piętrem piramidy

boś

Postaw na Słońce

PNS 7 logo

Proszę zarejestrować się w serwisie przed zapiseaniem się na listę wysyłkową.
No account yet? Register

Rolnictwo, ser oraz żucie zmieniły kształt czaszki człowieka

Utworzono: piątek, 25, maj 2018 08:01

czaszka copyZ niedawno opublikowanego badania antropologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego wynika, że rozpoczęcie się ery rolnictwa, zwłaszcza pojawienie się produktów mleczarskich, miało niewielki, ale znaczący wpływ na kształt ludzkich czaszek.

Ludzie, którzy zdobywali pożywienie dzięki zbieractwu i łowiectwu musieli poświęcić więcej czasu na żucie niż ludzie, którzy zdobywali pożywienie z rolnictwa. Chociaż wcześniejsze badania powiązały kształt czaszki z rolnictwem i spożywaniem miękkich produktów, trudno było określić zakres tych zmian w skali globalnej.

Do badania wykorzystano kolekcję czaszek zawierającą 559 mózgoczaszek oraz 534 twarzoczaszek, z ponad dwudziestu populacji przedprzemysłowych, aby móc stworzyć model, który obrazował wpływ diety na kształt, formę oraz rozmiar ludzkiej czaszki w okresie przejścia na rolnictwo. Naukowcy stwierdzili niewielkie zmiany w czaszkach populacji, które spożywały zboża, nabiał lub zboża i nabiał jednocześnie.

Największe zmiany w budowie czaszko obserwowano w grupach spożywających produkty mleczarskie sugerując, że wpływ rolnictwa na kształt czaszki był największy w populacjach, gdzie spożywano najbardziej miękkie produkty, w tym właśnie ser.

Różnice wynikające z diety były niewielkie w porównaniu do innych czynników, takich jak różnice między kobietą a mężczyzną lub pomiędzy różnymi populacjami, które stosowały taką samą dietę.

Źródło: www.eurekalert.org

Kalkulator zdrowia dziecka

Kalkulator zdrowia dziecka

Diety w rytmie fit
Higieniczna Kuchnia - W Polsce wciąż wolimy jadać w domu niż na mieście. Być może dlatego, że wyjście do restauracji traktujemy jako coś specjalnego i rezerwujemy na szczególne okazje. A może dlatego, że boimy się żywności niewiadomego pochodzenia i zatruć pokarmowych? Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że większe niebezpieczeństwo zatrucia czyha na nas we własnej kuchni!